Öğrenci Kariyeri Banner

Elektronik Sigara Hakkında Ürküten Araştırma!

Elektronik Sigara Hakkında Ürküten Araştırma!

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre; elektronik sigaralar tüm organlarda iltihaplanmaya sebep oluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Elektronik sigaralar, normal sigaralar kadar tehlikeli. Gelecek nesillerin sağlığı için sigaranın her türlüsüne karşı olmalıyız” diye konuştu.

Nikotin, başta akciğerler olmak üzere birçok organa zarar vererek yaşan kalitesinin düşmesine neden oluyor.

Sigaranın ölümcül zararlarına karşı, elektronik sigaralar alternatif olarak gösteriliyor ancak elektronik sigaraların da normal sigaralar kadar, hatta neredeyse daha fazla zaralı olduğu ortaya çıktı.

California San Diego Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonuçlarını değerlendiren Doç. Dr. Mustafa Aydın “Elektronik sigaralar da diğer sigaralar gibi insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Bu sebeple tüm insanlık olarak bu konunun üzerinde titizlikle durmalıyız” İfadelerini kullandı.

Bazı Aromalar Özellikle Kalbi Etkiliyor!

Elektronik sigaraların, mide ve bağırsaklarda hastalık riskini arttırdığını, özellikle de beyinde iltihaplanmaya neden olduğunu belirten Mustafa Aydın, aromaların etkisinin yanıltmaması konusunda uyarıda bulundu.

Aromalı elektronik sigaralar üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına da dikkat çeken Aydın, çeşitli aromalar katılarak cazip hale getirilmeye çalışılan elektronik sigaraların insanları yanıltmaması gerektiğinin altını çizdi.

Aydın, “Bazı aromaların özellikle kalp üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple uzmanların bu konuyu ciddi şekilde araştırması gerekmektedir” diye konuştu.

Sigarayla mücadelenin toplumsal bir sorumluluk olduğunu belirten Aydın, toplumları bu zehirden korumanın önemli olduğuna vurgu yaptı.

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.