Düşünceler Arasında Kaybolanların 3 Yanılgısı

Düşünceler Arasında Kaybolanların 3 Yanılgısı

Nefes alacak zamanımızın olmadığı, onlarca seçenek arasında kalıp karar vermemiz gereken ve kafamızın içindeki felaket senaryolarından kaçamadığınız deneyimlerle baş başa kalabiliyoruz. Böyle durumlarda soğukkanlı yaklaşmanın en güvenceli yol olduğu düşünülür. Fakat, teşhisi doğru koyamadığımız takdirde girdiğimiz her yol çıkmaz sokak ile bitecektir. Olası çözümler üzerine harcadığımız saatler arttıkça üzerimizdeki yük gittikçe ağırlaşacak ve stres dolu günler bizleri bekleyecek. Baskı altındaki seçimlerimizin bizi mutlu edip etmeyeceği bir yana, bu gerginliğin sebeplerinin çok geçmeden sorgulanması gerekir. Yaygın bir benzetmeden örnek verecek olursak; dolu bir su bardağı on dakika boyunca tutulduğunda hiçbir şey hissedilmezken, beş saat boyunca tutulduğunda hissedilen ağrı epey fazladır. Kütle değişmemiştir, fakat harcanması gereken enerji zaman geçtikçe artacaktır. Dolayısıyla, bardağı o kadar süre tutmak anlamsızdır. Örneğin devamında, içinde bulunduğumuz sıkışık koşulları gereğinden fazla düşünmek, vücudumuz için bardak etkisi yaratır diye eklenir. İhtimaller, çevremizdeki insanların vereceği tepkiler ve gelecek endişesi bizi sarar, sıkmaya başlar. Bir noktadan sonra işkenceye döner, kendimize fark etmeden zarar vermeye başlarız.
 

1. Benim yüzümden mutsuzum(!)

özeleştiri, overthinking, fazla düşünme

Başımıza gelen olaylar, tümüyle bizim kontrolümüzde değildir. Bir başka insana, kuruma yahut olasılıklar zincirine bağlı şekilde gerçekleşirler. Dolayısıyla, içinde bulundukları bağlama göre değerlendirilmelidirler. Önceliklerimiz, değerlerimiz ve hayallerimiz içinde bulunduğumuz olay kapsamında atacağımız adımın anlamlı olup olmadığını belirler. Hayattaki hedeflerimize hizmet edecek olan adımları atmak, mutluluğun kapısını da aralayacaktır.


2. Bunu çözmenin tek bir yolu var(!)

yaratıcılık, resim, üretkenlik

Yaratıcılığınızı ve algısal yeteneklerinizi geliştirecek alışkanlıklar edinin. Böylelikle içinde bulunduğunuz durumun özelliklerini, size hissettirdiklerini ve nasıl harekete geçeceğinizi düşünme sürecinizi hızlandırmış olacaksınız. Verilecek bir kararı çok boyutlu olarak düşünmek, tek bir koşul üzerine odaklanmamak size epey yardımcı olacaktır.
 

3. Bunu yapmak zorundayım(!)

kendini tanıma, yazıya dökme

Kimi zaman bir konu üzerine saatlerce düşünüp planlamanız gerekir. Kimi zaman ise o saatleri harcamak, sizi daha kötü hissettirmekten öteye geçmez. Bunun ayırdına varabilmek önemli bir yetkinliktir, çünkü fark etmeden ödediğimiz bedeller vardır. Zamanımız, enerjimiz ve sağlığımız gibi. Hangi duruma ne kadar zaman ayıracağınızı bilmek de kendinizi iyi tanımaktan geçiyor. Kendinizi dinlemeniz, ihtiyaçlarınıza kulak vermeniz ve özgüveninizi korumanız ruhsal sağlığınızı zinde tutmak adına da ciddi önem taşıyor.


Süleyman Yalçın

Meraklı, tutkulu, aykırı.

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.