Dolunay Uyku Kalitesini Mi Etkiliyor?

Dolunay Uyku Kalitesini Mi Etkiliyor?

İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü araştırma, insanların uyku kalitesinin Ay’ın döngülerinden etkilendiğini ortaya koydu. Araştırmacılar, erkeklerin uykusunun kadınlardan daha fazla etkilendiğini de tespit etti.

Yapılan yeni bir çalışmada, İsveç'in Uppsala kentinde bilim insanları 850'den fazla kişinin uykusunu izledi ve polisomnografi ölçümlerini kullanarak bir gecede uykularının başlangıcını, süresini ve kalitesini tespit etti.

İnsanların genellikle daha fazla karanlıkta daha iyi uyuma eğiliminde oldukları göz önüne alındığında, dolunay zamanının insan uykusuna zarar verdiği sonucuna varıldı.

Yeni araştırmada, sonuçlar ay döngülerinin insan uykusu üzerinde önemli ve saptanabilir bir etkiye sahip olduğunu doğrular nitelikte.

Uppsala Üniversitesi'nden Christian Benedict,: "Ay döngülerinde erkeklerin uykusunun kadınlardan daha fazla etkileniyor." şeklinde bir açıklama yaptı.

Uykunun Ay’ın evrelerinin değişiminde  yerçekimindeki değişikliklerin ve jeomanyetik süreçlerin de etkili oduğu saptandı.

Ay döngüsünün sizin üzerinizdeki etkisi nedir?

Kaynak için tıklayınız


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.