Öğrenci Kariyeri Banner

Dikkat Dağınıklığı İçin 10 Etkili Yöntem

Dikkat Dağınıklığı İçin 10 Etkili Yöntem

Çoğu kişinin ortak sorunu olan dikkat dağınıklığı yaşamın her alanında peşimizde.Yaptığımız herhangi bir işte bile dikkatimiz kolayca dağılıyor işte dikkat dağınıklığı ile başa çıkmak için 10 madde:

1) Kendinizi tanımaya çalışın

Dikkatinizi dış etkenler gibi iç etkenler de dikkat dağıtıyor olabilir. Odaklanma sorunu yaşadığınızda ilk yapmanız gereken kendinize neler olup bittiğini sormak olmalı. Aklınıza takılabilecek şeyleri halletmekte fayda var.Anksiyetenizin sebebi ne? Neye ihtiyacınız var?

2) Dikkatinizi dağıtacak unsurları çevrenizden uzaklaştırın

İçsel yolculuğunuzu yapıp önceliklerinizi sıraladıysanız artık dış etkenlere geçebiliriz. Dikkatinizi dağıtan ne? Çalıştığınız yerdeki eşyaların düzeninden tutun birlikte çalıştığınız kişilere kadar birçok şeyden etkileniyor olabilirsiniz. Dikkatinizi dağıtabilecek şeylerden uzaklaşın. Odaklanamama nedeninizi saptadığınızda işleri yoluna koymanız kolaylaşacak.

 

3) Planlama yapın

Başarılı liderlerin çoğu, büyük ya da küçük her işleri için listeler yaparlar. Yapılacak bir işiniz olduğunda, ne şekilde bitirebileceğinizi düşünmek için kendinize biraz zaman ayırın. İşin başından sonuna kadar tüm adımları bir yere not edin. Planlama yapmak için harcadığınız her 10 dakika, uygulamanızı bir saat kadar kısaltıyor. Planlı olmak daima size zaman kazandırır.

4) Elektronik cihazlardan uzaklaşın.

Cep telefonları, sosyal medya, e-postalar... Dikkatinizi en çok dağıtan şeyler elektronik aletlerinizden geliyor. Eğer gerçekten odaklanmak istiyorsanız işiniz bitene dek telefonunuzu elinize almayın.Elinize aldığınız an içine çekileceksiniz.

 

5) Sıkıldığınızda ara verin

Bir işi başarıyla bitirmenin sırlarından biri ne zaman ara vereceğinizi bilmektir. Dağılmış hissettiğinizde kısa bir ara verin ve yeniden odaklanın. Ara vermek sadece bir ödül değildir, aynı zamanda zihninizin tazelenmesine yardımcı olur.Bu şekilde işten alacağınız verim de yükselir.

 

6) Kulak Asmayın

Her şeyi duymazdan gelmenin en iyi yolu müzik dinlemektir. Etrafınızdaki her şey dikkat dağıtıcı olduğunda kendinize bir arka plan müziği bulun. Bu, hem odaklanmanıza yardım edecek hem de kulaklıklarınız sayesinde etrafınızdakilere sohbet etmek için uygun olmadığınız sinyalini verecektir.Bunun için klasik müzik dinlemenizi öneririm.

 

7) İşinizi bölümlere ayırın

Dikkatiniz ciddi anlamda  çok dağılıyorsa, büyük projelerinizi küçük parçalara ayırın. Küçük görevler odaklanmanızı kolaylaştıracağı gibi tamamlandıkça size başarı ve tamamlama hissi verecektir.

 

8) Temiz ve düzenli bir ortamda çalışın.

Çalışma alanınız şuan ne durumda? Kirli, düzensiz ya da dağınıksa etrafı temizlemek için biraz zaman ayırın. Böylece daha rahat odaklanabilirsiniz.Dağınık yerlerde dikkat daha çabuk dağılır.

 

9) Bir zaman sınırı koyun.

Konsantre olmanız gereken bir zaman aralığı belirleyin, zaman bittiğinde durun. Bir bitiş noktası gördüğünüzde odaklanmanın daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin, karmaşık bir şeyin üzerinde çalışıyorsanız önemli bir kısmını bitirmeniz ortalama 90 dakika alacaktır. 30 dakika da zihninizi biraz dağıtmak için kullanabilirsiniz.Bu işi bitirmeniz için daha iyi olacaktır.

 

10) Erken kalkan yol alır 

Bir çoğumuza çok zor gelse de aslında son derece basit ve etkili. Güne herkesten bir saat daha önce başlayın. Bu saati, gününüzü planlamak ve dikkat dağıtan bir etken olmadan işlerinize başlamak için kullanın. Benzer şekilde, öğle yemeği için uzun bir aranız varsa hepsini yemekte harcamamaya çalışın. Zihninizi temizlemek için kısa bir yürüyüşe çıkın. Gerçekten zaman ve enerji kazandığınızı göreceksiniz.

Bonus:

Bu tür müzikler odaklanmanıza yardımcı olacaktır

Özgün içerik:Bu içerik ÖğrenciKariyeri yazar ekibinden Rumeysa İRMAK tarafından oluşturulmuştur.


Rumeysa İrmak

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Rumeysa İrmak ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.