Cumhurbaşkanı Yerli Aşıyla İlgili Önemli Açıklamalar Yaptı!

Cumhurbaşkanı Yerli Aşıyla İlgili Önemli Açıklamalar Yaptı!

Erdoğan, Erciyes Üniversitesi'nin geliştirdiği TURKOVAC isimli COVID-19 aşısıyla ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı, aşı tüm dünyaya sunulacak dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak için ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yayımladığı kitabı "Daha Adil Bir Dünya Mümkün"le aynı ismi taşıyan bir konferansta yer aldı. Bu konferans kapsamında gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Erdoğan'ın yaptığı konuşmadaki en dikkat çekici konu ise yerli aşıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, COVID-19 salgınının etkisinin, aşı ve tedavi yöntemlerine erişimin arttıkça azalacağını ifade etti. Dünyanın her yerinde koronavirüs nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşandığından ve salgının etkisinden kurtulmanın zorlaştığını söyleyen Erdoğan, aşının ihracatıyla ilgili önemli noktalara değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu şekilde konuştu:

Asıl mesele salgının daha da derinleştirdiği diğer sorunlarla mücadele etmektir. COVID-19 salgını, küresel sistemdeki çarpıklıkları, adaletsizlikleri, eşitsizlikleri açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Bu süreçte maskeden solunum cihazına ve ilaca kadar, üretime dayalı her konuda dünyada ciddi sıkıntılar yaşandı. Pek çok yerde ve pek çok defa insanlık adına kaygı verici görüntülere şahit olduk. Hastaların ilgisizlikten öldüğü, yaşlı bakım evlerinden hepimizin içini yakan görüntülerin yansıdığı vahim durumlarla karşılaştık. Afrika'dan Asya'ya halen ilk doz aşıya dahi ulaşamayan 100 milyonlarca insan var. Türkiye olarak Peygamber Efendimizin aleyhisselatu vesselam 'İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır' tavsiyesinden hareketle elimizdeki tüm imkanları insanlık için seferber ettik. Şimdiye kadar elimizdeki imkanları 159 ülke ve 12 uluslararası kuruluşla, hatta yurt dışından temin ettiğimiz aşıların bir kısmını ihtiyaç sahipleri ile paylaştık. Onay süreçleri tamamlanmak üzere olan kendi aşımız TURKOVAC'ı da tüm insanlığın, dostlarımızın, kardeşlerimizin istifadesine sunacağız, hiç endişeniz olmasın...

Kaynak için tıklayınız


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.