Bu Kitapları Köklü Şirketlerin Kurucuları Yazdı!

Bu Kitapları Köklü Şirketlerin Kurucuları Yazdı!

Her başarılı markanın arkasında mutlaka zekasını ve becerilerini kanıtlamış isimler vardır. Markaları marka yapan şey aslında sattığı ürünler değil, o ürünlerin o aşamaya gelmesini sağlayan kişilerdir. 

Dell’in kurucusu Michael Dell’den “Direkt Model Dell”

Bilgisayar dünyasında direkt satış modeli ile çığır açan Michael Dell, yazmış olduğu kitap sayesinde kendi serüvenini ve satış tarzını insanlarla paylaşarak onlara yol gösteriyor.

HP’nin ortak kurucusu David Packard’dan “HP’nin Öyküsü”

David Packard, yazmış olduğu HP’nin Öyküsü adlı kitap sayesinde HP’nin yıllardır süregelen başarısını ve şirketin küçük bir garajdan çıkıp nasıl dev bir isim haline geldiğini anlatıyor.

Starbucks’ın kurucusu Howard Schultz’dan “Starbucks: Gönlünü İşe Vermek”

Markanın kurucusu Howard Schultz, Starbucks’ın göstermiş olduğu üstün başarı hikayesini Starbucks: Gönlünü İşe Vermek adlı kitabında girişim meraklılarıyla paylaşıyor.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’den “Önümüzdeki Yol”

Bill Gates, internetin sadece Microsoft üzerinde değil, bütün dünya üzerinde çığır açan yanlarını ve güçlerini kendi yazmış olduğu kitabında anlatıyor.

Nasty Gal’ın kurucusu Sophia Amoruso’dan “Patron Kız”

Kendi yazmış olduğu Patron Kız adlı kitap, kadınların gücünün hiç de küçümsenmemesi gerektiğini anlatıyor ve maddi durumu son derece kötü bir şekilde yola koyulup milyon dolarlar değerinde bir şirkete sahip olma serüvenini kaleme alıyor. 

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’dan “Küçük Başlayın Büyük Düşünün”

Kendi serüvenini ve art arda gelen başarılarının arkasında yatan sırları bu kitapta açıklayan Jobs, okurlara aynı zamanda kendi röportajlarından kesitler de sunuyor.

Ford’un kurucusu Henry Ford’dan “Hayatım ve İşlerim” 

Ford Motor Company, bugün otomobil ağırlıklı olmak üzere dünya piyasasının en baskın isimlerinden birisi. Şirketin başarısının arkasında yatan unsurlar ise markanın kurucusu Henry Ford’un kararlı ve disiplinli ilkelerine bağlı. Henry Ford, kendi izlemiş olduğu iş prensiplerini ve ticari başarının sırlarını okurlarıyla paylaşıyor.

IBM’in eski CEO’su Louis V. Gerstner. JR’den “Kim Demiş Filler Dans Edemez”

1993 yılında gittikçe kötü bir hal almaya başlayan IBM, Louis Gerstner’e teslim edildi ve Gerstner o günden beri IBM’in kahramanı ve komutanı olarak nitelendirildi. Louis Gerstner, Kim Demiş Filler Dans Edemez adlı kitabında IBM’in küllerinden doğuş hikayesini ve kendi izlemiş olduğu stratejik yolları anlatıyor.

Pixar’ın kurucusu Edwin Catmull’dan “Yaratıcılık A.Ş”

Pixar Animation ve Disney Animation şirketlerinin başkanı olan Edwin Catmull, bugün film endüstrisinde adını dünyaca duyurmuş başarılı isimlerden birisi. Yaratıcılık A.Ş adlı kitap sayesinde hem sanat hem de ticari konularda kendilerini geliştirmek isteyenlere ışık tutan Edwin, zamanında kendi yaptığı hataları da gözler önüne sererek girişimciler için son derece yararlı bir rehberliğe imza atıyor.

Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt’ten “Google Nasıl Yönetiliyor?”

Dünyanın en zengin insanları arasında olan Eric Schmidt, Google’ın başlangıç zamanlarında işe girip markanın bugün dünya çapında en çok tercih edilen isimlerinden birisi olmasında büyük rol oynamıştır. Schmidt, kendi kaleme aldığı kitabında dünyanın en hızlı büyüyen şirketin nasıl yönetildiğini, izlenen stratejileri ve felsefeleri meraklılarıyla buluşturuyor.

LinkedIn kurucu ortağı Reid Hoffman’dan “Sen Başla Gerisi Gelir”

Bugün iş ağı denilince akla ilk gelen platformlardan birisi olan LinkedIn’in kurucu ortağı Reid Hoffman, Ben Casnocha ile birlikte kaleme aldığı kitapta herkesi bir girişimci olarak benimseyerek insanların kendi kariyerlerinde yatırım yapmasının ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Nike’ın kurucusu Phil Knight’tan “Ayakkabı Gurusu”

Spor ayakkabı denilince tüm dünyada akla ilk gelen isimlerden birisi olan Nike, aslında zamanında sadece 50 dolarlık bir yatırımla kurulan bir şirketti. Markanın kurucu ortağı Phil Knight, kendi yazmış olduğu kitabında üniversiteden yeni mezun olmuş bir gencin az bir parayla nasıl dünyaca ünlü bir marka yarattığını anlatıyor.

PayPal’ın kurucu ortağı Peter Thiel’den “Sıfırdan Bire”

PayPal’ın kurucu ortaklarından ve Facebook’un büyük yatırımcılarından birisi olan Petel Thiel, kendi yazmış olduğu kitap sayesinde insananlara kendi markalarını nasıl başarılı bir isim haline getirebileceklerini anlatarak girişimcilere yol gösteriyor.

Kaynak için tıklayınız

 


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.