Öğrenci Kariyeri Banner

Bir Şirket, Çalışan Başvurularının Tüm Verilerini Sızdırdı!

Bir Şirket, Çalışan Başvurularının Tüm Verilerini Sızdırdı!

İlaç ve sağlık odaklı şirket AstraZeneca, geçtiğimiz günlerde iş başvurusu için ilan açmıştı. Ancak firma, Web sitesinden kaynaklanan bir hata nedeniyle başvuru yapan bine yakın kişinin verilerinin sızdırılmasına neden oldu.

İlaç ve sağlık odaklı AstraZeneca geçtiğimiz haftalarda çalışan başvurularını açmıştı. Web sitesinin kaynak kodlarından kaynaklı bir problem, belli tarihler arasındaki başvuru gerçekleştiren kişilerin tüm verilerinin sızdırılmasına sebep oldu.

Şirketin durumun farkına varması, Kişisel Verileri Koruma Kurumunun olaya hızla müdahale etmesini sağladı. 

Bine Yakın Adayın Verileri Sızdırıldı!

Durumu fark eden firma doğrudan yetkili kurumla iletişime geçti ve sürecin beraber yürütülmesine imkan sağladı. Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun yapmış olduğu açıklama şöyle:

"Veri sorumlusu sıfatını haiz AstraZeneca İlaç Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından Kurula iletilen veri ihlal bildiriminde özetle;

  • Çalışan adaylarının, “AstraZeneca”daki açık pozisyonlara başvurabilmelerini sağlayan, veri işleyen (Workday Limited) sisteminde ihlal gerçekleştiği,
  • Bir adayın kendi hesabına giriş yapmadan iş başvurusu gönderebilmesi için Workday’in, kullanıcı oturumuna ilişkin verileri izlemek adına bir JavaScript değişkeni kullandığı, bu değişkenin HTML kaynağına dahil edildiği, değişkenin değerinin, harici kariyer sitesi için HTML kaynağını inceleyen, örneğin tarayıcının "Kaynağı Görüntüle" özelliğini kullanan kullanıcılar tarafından görülebilir hale geldiği,
  • Bahse konu durumdan dolayı, 13 Temmuz 2022 saat 23:53 (İstanbul saati) ila 14 Temmuz 2022 saat 05:32 arasında ve/veya 20 Temmuz 2022 saat 22:06 ila 1 Ağustos 2022 saat 23:15 arasında iş başvurusu yapan çalışan adaylarının kişisel verilerinin kısa süreliğine erişilebilir hale geldiği,

  • İhlalin 31 Temmuz 2022 tarihinde tespit edildiği,
  • İhlalden etkilenen kişi grubunun çalışan adayları olduğu,
  • İhlalden tahmini 981 kişinin etkilendiği,
  • İhlalden etkilenen kişisel verilerin; ülke, isim, e-posta, telefon numarası, maaş beklentisi, mevcut maaş bilgisi, var ise “AstraZeneca” ile önceki iş ilişkisi bilgisi, vize durumu, mevcut veya önceki işveren ile ilgili kısıtlayıcı maddelerin ayrıntıları olduğunun tahmin edildiği, buna ek olarak, çalışan adaylarının veri işleyen sistemi üzerinden gönüllü olarak da kişisel URL, iş deneyimi, eğitim, dil, yetenekler ve özgeçmiş verilerini sağlayabildiği bilgilerine yer verilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 11.08.2022 tarih ve 2022/831 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.