Öğrenci Kariyeri Banner

Bill Gates, Tüm Servetini Bağışlıyor!

Bill Gates, Tüm Servetini Bağışlıyor!

Bill Gates, 2000 yılında kurduğu Gates Vakfı'na 20 milyar dolar daha bağışlayacağını açıkladı. Gates, gelecek planının kendisine ve ailesine harcadıklarının dışındaki tüm servetini vakfa vermek istediğini belirtti.

Teknoloji devi Microsoft'un kurucusu Bill Gates, kendisi ve eski eşi Melinda Gates adına kurduğu hayır kurumu ile ilgili önemli bir karar aldığını duyurdu. Dünyanın en zengin isimleri arasında bulunan Bill Gates, "Gates Vakfı"na 20 milyar dolar daha bağış yapacağını duyurdu.

'Dünyanın Kaydettiği İlerlemeye Geri Dönmek Mümkün'!

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Gates, bu kararı almasının ardındaki nedeni şu şekilde paylaştı:

"Son birkaç yıldaki birkaç büyük küresel aksilik, birçok insanın cesaretini kırdı. Salgın, tarihin en büyük başarısızlıklarından biridir. Ukrayna savaşı tüm dünya için devasa bir trajedidir. İklim değişikliğinden kaynaklanan hasar, çoğu modelin tahmin ettiğinden daha kötü. ABD, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın sağlığı için büyük bir geri adım attı. Ama yine de iyimserim. Bu aksilikler, yirmi yıllık tarihi ilerleme bağlamında gerçekleşiyor ve hasarı azaltmanın ve dünyanın kaydettiği ilerlemeye geri dönmenin mümkün olduğuna inanıyorum. "

Melinda ve ben, Gates Vakfı'nı 2000 yılında başlattık çünkü her insanın sağlıklı ve üretken bir yaşam sürme şansına sahip olması gerektiğine inandık. Bu vizyon aynı kalıyor, ancak zamanımızın büyük krizleri hepimizin daha fazlasını yapmasını gerektiriyor. Kurulumuzun desteği ve yönlendirmesi ile bugün yılda yaklaşık 6 milyar dolar olan harcamalarımızı 2026 yılına kadar yılda 9 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz. Bu harcama artışını mümkün kılmak için bu ay vakfa 20 milyar dolar aktarıyorum. Pandemilerin önlenmesi, çocukluk ölümlerinin azaltılması, hastalıkların ortadan kaldırılması, gıda güvenliğinin ve iklime uyumun iyileştirilmesi, cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve eğitim sonuçlarının iyileştirilmesi gibi büyük sorunların çözülmesine yardımcı olan vakfın rolünden gurur duyuyorum."

Gelecekte, servetimin neredeyse tamamını vakfa vermeyi planlıyorum. Eninde sonunda dünyanın en zenginleri listesinden aşağı ineceğim. Kaynaklarımı, acıları azaltmak ve yaşamları iyileştirmek için en büyük etkiye sahip olacak şekilde topluma iade etme yükümlülüğüm var. Ve umarım, büyük zenginlik ve ayrıcalık konumlarındaki diğer kişiler de bu anda öne çıkarlar."

 

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.