Öğrenci Kariyeri Banner

Beş Adımda Etkili Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Beş Adımda Etkili Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir özgeçmiş; hayalinizdeki işe bir adım daha yaklaşmak, kariyer anlamında kendinizi doğru bir şekilde ifade edebilmek için en iyi araçtır. Özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. 5 adımda etkili bir özgeçmiş nasıl hazırlanır sizler için derledik.

1 - Kişisel Bilgileri Ve Eğitim Bilgilerini Eksiksiz Doldurmalısın

İletişim bilgileriniz özgeçmişinizin en görünür yerinde olmalıdır. Ayrıca fotoğraf bir özgeçmişin olmazsa olmazıdır. Fotoğrafsız bir özgeçmiş ciddi anlamda bir zaman kaybıdır. Eğitim bilgilerinizi yazarken güncelden geçmişe doğru yazmalısınız. Hangi tarihte başlayıp, hangi tarihde mezun olduğunuzu belirtmelisiniz. Bütün eğitim hayatınızı yazmak zorunda değilsiniz. Lise öğreniminize kadar yazmanız yeterli olacaktır. 

 

2 - İş Deneyimleri Ve İlgi Alanları Eklemelisin

İş tecrübelerinizi de, eğitim bilgileriniz gibi güncelden geçmişe doğru, işe başlama ve işten ayrılma tarihlerinizi de belirtecek şekilde yazmalısınız. Ayrıca çalışmış olduğunuz pozisyonlarla ilgili kısa bilgiler vermeniz, işverenin mesleki açıdan sizin hakkınızda bir bilgiye sahip olmasına yardımcı olacaktır. Başvurduğunuz pozisyon haricinde kişisel olarak yapmayı sevdiğiniz etkinliklerden ve hobilerinizden bahsedebilirsiniz.

 

3 - Mutlaka Bir Referans Belirtmelisiniz

Özgeçmişinize muhakkak bir referans alanı oluşturmalısınız. Referanslarınızı yazarken de kişiler hakkında mesleki bilgiler vermeyi unutmayınız. Aynı zamanda referanslarınızla ilgili iletişim bilgilerini verirken mümkünse sabit hatlı bir telefon numarasını ya da kurumsal mail adresini veriniz.

 

4 - Kullandığınız Dilin Akıcı Olmasına Dikkat Etmelisiniz

Özgeçmişinizi hazırlarken kullandığınız dil akıcı ve sade olmalıdır. Gereksiz bilgilere yer vermemeli ve vurguladığınız noktalar, daha çok pozisyonun gerekliliklerine yönelik olmalıdır.

 

5 - Özgeçmiş Bilgilerinizin Güncel Olmasına Özen Göstermelisiniz

Bilgilerinizin güncel olması sizi başvurunuzda sizi bir adım öne atacaktır.

 

Kaynak 1 , 2


Merve Akbağ

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Merve Akbağ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.