Öğrenci Kariyeri Banner

Bakanlıktan 'Airfryer' Kararı!

Bakanlıktan 'Airfryer' Kararı!

Son dönemlerin en popüler ev aletlerinden biri olan Airfryer'lar hakkında Ticaret Bakanlığı tarafından önemli bir karar alındı.

Son zamanlarda neredeyse herkesin evinde gördüğümüz Airfryer'lar hakkında dikkat çeken bir karar alındı. Ticaret Bakanlığı son yaptığı açıklamada 23 Nisan itibariyle ülkemizde ithal edilen bazı elektrikli ev cihazları için gözetim uygulanacağını açıkladı.

Birçok Ürün İthal Edilemeyecek!

Bakanlık tarafından açıklanan yeni gözetim uygulaması, birim gümrük değeri tebliğle belirlenen robot süpürge, airfryer, çay ve kahve makineleri, ütü, gazlı ocaklar, ısıtıcılar, fritöz, ızgara ve ekmek kızartma makineleri, kettle, meyve-sebze presleri ve şarjlı süpürgeleri kapsıyor.

Bu karar aynı zamanda mikserler, meyve-sebze presleri, su ısıtıcıları, ısıtma hava perdeleri, ısıtıcı ve sobalar, pişirme sacları, tost makineleri ve ekmek kızartma makineleri gibi diğer elektrikli ev cihazlarını da kapsayacak.

Yeni kararla birlikte birim gümrük değeri adet başına 10 ila 200 doların altında olan bu cihazlar için ithalatçı firmaların Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan gözetim belgesi almaları zorunlu hale getirildi. Gözetim belgesi olmadan, 200 doların altındaki robot/akıllı süpürgeler, 100 doların altındaki airfryer'lar, 75 doların altındaki gazlı ocaklar, 125 doların altındaki fırınlar, 100 doların altındaki şarjlı süpürgeler, 35 doların altındaki ütüler, 50 doların altındaki kahve ve 32 doların altındaki çay makineleri gibi elektrikli ev cihazlarının ithal edilmesi yasaklanacak.

Ticaret Bakanlığı'nın aldığı bu kararın ithalatçı firmaların belirlenen teknik ve kalite kriterlerine uygunluğunu sağlaması ve cihazların tüketiciler için güvenli ve sağlıklı olduğunu garanti altına alması amacıyla alındığı ifade ediliyor. Böylece Türkiye'de kullanılan elektrikli ev cihazlarına dair standartlar belirlenerek, tüketicilerin daha güvenli bir şekilde kullanmalarının hedeflendiği söyleniyor.

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.