5 Maddede Sıkıntılarınızdan Kurtulun

Hayatınızda negatif bir durum olduğunda, nasıl tepki verdiğinizi düşündünüz mü?  Zorluğun üstesinden gelme sürecine bir öğrenme fırsatı olarak mı yaklaşıyorsunuz yoksa sizi oyundan çıkarmasına izin mi veriyorsunuz?

Hayatımızda sıkıntı olarak karşımıza çıkan konu her ne olursa olsun buna verilen yanıt kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar sıkıntıyla başa çıkmada başarılı olurken, bazıları hepsini bir arada tutmak için mücadele eder. Sıkıntı ile başa çıkmak için çabalarken bir savaş veriyor gibi hissedibilirsiniz. Ancak başarılı insanlar hayatlarında verdikleri savaşları kazanarak ilerleyenlerdir.

Sonuç olarak, sıkıntı yaşayan ancak bu konuyu aşmakta başarılı insanlar aslında kendi içlerinde verdikleri savaşta galip gelen insanlardır. Hayatta yaşadığınız durumların arkasında da bir amaç vardır. Ancak gümüş astarı bulmak size kalmış.

Sıkıntıyı Nasıl Aşabilirim?

Sıkıntı yaşamın normal bir parçasıdır. Bu histen tamamen kurtulamazsınız ancaak ona nasıl yanıt vereceğinizi seçebilirsiniz. Emniyet kemerinizi bağlayıp yolculuğun tadını çıkarmak için elinizden geleni yapar veya yol boyunca çığlık atarsınız.

Sıkıntıya karşı savaşmayı seçmek çoğu zaman daha fazla sıkıntı getirir. Bu yüzden neye teslim olmanız gerektiğini bilip hayatın karmaşasını nasıl kucaklayacağınızı öğrenmek gerekir. Zorluklar yararınıza kullanılabilir. 

Kendine Şefkat

Hepimiz hayatımızın bir noktasında zor zamanlar yaşıyoruz. Bu zamanlarda genellikle yapamadığımız şey ise, sıkıntı içinde olduğumuzda kendimiz için empati kurmaktır.Başkaları için empati kurmanın kolay ama kendiniz için zor olduğunu hiç düşündünüz mü?Sıkıntının hızla üstesinden gelmek istiyorsanız, başlamak için en iyi nokta empatik olmaktır. Böylece duygusal enerjinizi yükseltecek ve ilerlemeye devam etmek için kendinize güven vereceksiniz. Derin nefes alma gibi günlük bir farkındalık pratiği oluşturmayı deneyin. Bu stresli zamanlarda daha net bir zihinle gezinmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca profesyonel yardım istemekten korkmayın.

Duyguları Yönetebilmek

Bir zorluğa cevap verme şekliniz, o zorluğun üstesinden gelme yeteneğinizi belirler. İnsanların sorun yaşadığı nokta dış koşulların ruh hallerini dikte etmelerine izin vermesidir. Duygularınıza hakim değilseniz, duygularınız size hakim olacaktır. Bir şey veya bir kişi tarafından zorlandığınızda zihinsel olarak hangi duyguların sizde ortaya çıktığını not edin. Ardından duyguların size sunduğu mesajı düşün. Son olarak, olumsuz duyguları ve durumları yeniden anlamlandırmaya çalışın. Olumsuz duygular yaşamanız kendinize veya başkalarına zararlı yollarla tepki vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Tam tersine duygularınızı adlandırmak, duygularınıza daha az güç vermenin iyi bir yoludur.

Mizah

Sıkıntılı bir durum karşısına mizah ile yaklaşmak zihin, beden ve ruh için son derece iyileştirici olabilir. Konu, sıkıntıyı hafife alıp dalga geçmek değil, aksine en çok ihtiyaç duyduğunuzda olumlu duyguları yükseltmekle ilgilidir. Yapılan çalışmalar, olumsuzluk karşısında yaşamı olumlu bir tavırla geçirmenin düşünme ve sorunların çözümünde daha esnek olmanıza yardımcı olduğunu göstermektedir.  Mizah harika bir başa çıkma mekanizmasıdır. Kaosun ortasında ruh halinizi hafifleten ve umut uyandıran her şey idealdir.

İyimserlik

Kötü şeyler olduğunda, negatif olmak ve 'neden ben' diye düşünüp durmak kolaydır. Ancak, bu düşünce biçimi genellikle bizi hiçbir sonuca götürmez. İyimserlik ise sıkıntıların üstesinden gelmede güçlü bir araçtır. Araştırmalar, iyimserlerin sıkıntı yaratan olayları açıklamak için daha olumlu yollar geliştirdiğini ve genellikle bunları yeniden değerlendirebildiklerini gösteriyor.  En sıkıntılı zamanlarda güç ve mutluluk bulmayı seçtiğinizde, sıkıntı karşısında ne kadar sakin kalabildiğinize şaşırabilirsiniz.

Kendine İnanmak

Bu listedeki önceki tavsiyelerin hiçbiri, kendinize ve sürece inancınız  yoksa önemli olmayacaktır. Sıkıntının üstesinden gelme yeteneğinize olan özgüven sıkıntıyı aşmak için önemli bir noktadır. Kendinize “Yapamam” demeyi bırakıp, “Yapacağım” demeye başlayın. Kendinize güvenin ve bu şekilde sıkıntıları daha kolay aşabileceğinizi bilin.

 

Sıkıntıları aşmak zor olabilir. Kimse hayatında zorluklar yaşamak istemez. Ancak hiç zorluk çekmeden de başarıya ulaşmanın tadını asla tam olarak anlaşılamaz. Sıkıntıyı aşmak kişisel gelişiminiz ve gelişiminiz için kritik öneme sahiptir. Hayatta sıkıntılara nasıl tepki vereceğiniz konusunda her zaman bir seçim yapabilirsiniz. Pes edebilir ya da sıkıntıyı büyümek için bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Özgün İçerik: Bu içerik, Öğrenci Kariyer yazarlarından Nisa GEMİCİ  tarafından oluşturulmuştur. 


Nisa Gemici

-

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.