10 Maddede Gotik Edebiyatın Mimarı Edgar Allan Poe

10 Maddede Gotik Edebiyatın Mimarı Edgar Allan Poe

Gotik edebiyatın mimarı, karanlık kısa öykülerin yaratıcısı Edgar Allan Poe’yu birlikte tanyalım.

1- Edgar Allan Poe 19 Ocak 1809’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts Eyaletinin başkenti Boston’da hayata gözlerini açar.

2- Edgar ismi, Shakespeare‘den geliyor.

 Anne ve babası aktör olan yazarımız doğduğu yıl Shakespeare’in Kral Lear adlı eserini sahnelemekteydi ve bu durum, yazarın isminin Gloucester Lordu’nun oğlu Edgar anısına verildiğine dair spekülasyonlara yol açtı.

3- Babası, Poe henüz 1 yaşlarındayken evi terk eder ve dahası annesi de 1811’de hayatını kaybeder. Şair bu nedenle neredeyse daha gözünü açar açmaz öksüz ve yetim kalır. Diğer iki kardeşi gibi kendisi de bakıcı bir aileye verilen Poe, Virginia’daki İskoç bir tütün tüccarı olan John Allan ile eşi Frances tarafından büyütülür.

4-Yoksulluk Poe’nun ilham kaynağıydı.

Poe, üniversitede akademik kariyerine başladığında herhangi bir mali destek görmedi. Bu yüzden hayata yoksulluk ve borç ile başladı. Para sorunları ve koruyucu babasıyla yaşadığı münakaşalar, başarılı bir yazar olma kararlılığına yol açtı. Sadece 13 yaşındayken Edgar Allan Poe kendi kitabını yayımlayabilecek kadar şiir yazmıştı. Edgar Allan Poe, ilk kitabını yayımladığında yalnızca 18 yaşındaydı.

5- Karanlık ve gizemli öyküleriyle tanınır.

Çoğunlukla gotik türde hikayeler yazmıştır. ABD’de kısa öykünün ilk yazarlarından sayılmaktadır. Romantizm akımının önemli figürlerinden biridir. Genellikle polisiye türünde hikayeleri bulunan Poe, 1845’de Raven (Kuzgun) adlı öyküsü yayımlandı ve Edgar Allan Poe bu eser ile ün kazandı. Sonradan beyazperdeye de yansıtılan Raven (Kuzgun) adlı eserinde ölümüne değinmiştir. 

6- Kendini yazmaya vermiş olan edebiyatçı 1832’de bir yarışmaya beş hikayesini yollar ve 1833’te de edebî bir derginin yarışmasında birinciliği kazanır.

7- 1937 yılında bir dergide editör olmayı başaran Edgar Allan Poe bu sahada çevresini giderek genişletir ve Baltimore’da yanına yerleştiği kuzeniyle 1836’da evlenir.

8- Dergilerde editörlüğü sürdüren Poe 1843’te düzenlenen bir edebiyat yarışmasında da ödül kazanarak yazarlık kabiliyetini pekiştirir.

1844’te eşiyle New York’a döner ve ertesi yıl editörlük yaptığı bir derginin sahibi olmayı başarır. 

9- 7 Ekim 1849’da hayatını hala bilinmeyen bir nedenden dolayı kaybeder.

Öldüğünde 40 yaşında olan Poe’nun otopsisi yapılmadı, ölüm nedeni belirsiz kaldı ve ‘beyin tıkanıklığı’ olarak kayda geçti. Uzmanlar ve akademisyenler cinayet, kuduz, dipsomani, karbonmonoksit zehirlenmesi dahil birçok nedeni ölümünün nedeni olarak önerdiler, ancak bu gün bile Edgar Allan Poe’nun ölümünün nedeni bir sır olarak kalmıştır. Bazı kaynaklara göre Poe’nun son sözleri ‘Tanrım zavallı ruhuma yardımcı olmuştur.

10- Baltimore’un Old Westminster Mezarlığına isimsiz bir mezarla defnedilen Edgar Allan Poe’nun Evi ve Müzesi de burada bulunur.

Ziyaret etmek için tıklayın.

 

Bonus: Karavandaki Adam'ın etkileyici sesi ve yorumuyla Edgar Allan Poe'nun Annabel Lee şiiri

 

Kaynak

 

 


Nur  Erler

Kitaplara kulak ver, yıllar önce yazılmış o sözcüklerin sana anlatacak çok şeyi var. Giresun Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.