Öğrenci Kariyeri Banner

YouTube'a Yeni Para Kazanma Yöntemi Geldi!

YouTube'a Yeni Para Kazanma Yöntemi Geldi!

YouTube, Short içerik üreticileri için yeni programını duyurdu. İçerik üreticileri, artık reklam gelirlerinden daha büyük pay alabilecek ve telifli müziklerden yararlanabilecek.

TikTok’un çıkışının ardından kısa videolara ağırlık veren sosyal medya, içerikler ve içerik tüketimi alışkanlığı, platformlar arasındaki yarışı da iyice kızıştırdı. Daha fazla içerik ve dolayısıyla daha fazla kullanıcı çekmek isteyen platformlar, sürekli içerik üreticilerine yönelik yeni kazançlı programlar yaratıyor.

Gelirin Yüzde 45'i İçerik Üreticilerine Verilecek!

Video içeriklerde 2007 yılından beri bir iş ortağı programı sunan YouTube da bugün yeni bir programını paylaştı. YouTube Shorts için içerik üretecek kullanıcılara özel olan bu program, içerik üreticilerine daha fazla para kazanma fırsatı ve özel imkânlar kazandıracak.

YouTube İş Ortağı Programı’nın bir parçası olacak olan yeni program ile içerik üreticiler, Shorts içerikleri arasında gösterilen reklamlardan elde edilen gelirin yüzde 45’ini alabilecek. Ödemeler, her ay düzenli olarak gerçekleştirilecek. 

YouTube, içeriklerde telif hakkına sahip olan müziklerin kullanımını da serbest bırakma kararı aldı. Programa katılan içerik üreticileri, bundan sonra telifli müzikleri içeriklerine ekleyebilecekler. Bu müzikler için daha önce bir telif ücreti ödememişlerse, reklamdan elde edecekleri gelirden bir miktar kesinti yapılacak ve bu kesinti, müziğin hak sahibine verilecek. İçerik üreticileri, böylelikle aslında telif nedeniyle para kazanamayacakları içeriklerden de gelir elde edebilecekler.

Bununla birlikte içerik üreticileri, Creator Music üzerinden popüler ve telifli müzikleri kullanmak için telif parası ödeyerek müzikten fadalanabilecekler. YouTube, yeni program için henüz net bir tarih belirtmedi ancak programın 2023 yılında çıkış yapacağını açıkladı.

Bu programa başvurmak için ise en az 1.000 aboneye sahip olmak ve son 3 ay içinde en az 10 milyon izlenme kazanmış olmak yeterli olacak.

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Tuğba Duman..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.