Öğrenci Kariyeri Banner

Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi!

Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yeni sosyal medya düzenlemesinin yürürlüğe girdiğini duyurdu. 

BTK, Twitter, Instagram, TikTok, Facebook gibi yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının yükümlülüklerini belirleyen yeni bir düzenleme yayınladı. Yeni karar doğrultusunda, sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci zorunluluğu ve kurallara uyulmadığında uygulanacak cezalar bulunuyor.

Söz konusu kararlar, 1 Nisan 2023 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan ve yürürlüğe giren yeni düzenleme ile resmiyete kavuştu.

İşte Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Alınan Kararlar:

  • Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının, Türkiye’den en az bir gerçek veya tüzel kişiyi temsilci olarak belirlemek zorunda olduğunu belirtiyor. Türkiye’deki günlük erişimi 10 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcının temsilcisi, sorumlulukları saklı kalmak kaydıyla teknik, idari, hukuki ve mali yönden tam yetkili olacak.
  • Belirlenen temsilci, sosyal ağ sağlayıcının içerik veya yer sağlayıcının olmasından doğan sorumluluk ve kanun kapsamındaki diğer yükümlülüklerini yerine getirecek. Temsilcinin iletişim bilgileri sosyal ağın internet sitesinde yer alması da zorunlu hâle getirildi.
  • Temsilci zorunluluğuna uymayan sosyal ağlara BTK tarafından bildirimde bulunulacak. Bildirimden itibaren 30 gün içinde yine temsilci belirlenmezse 10 milyon TL para cezası verilecek. Takip eden tekrar 30 günlük süre sonunda yine temsilci belirlenmezse ceza 30 milyon TL olacak. İkinci kez verilen cezadan sonra yine 30 gün içinde temsilci belirlenmezse Türkiye özelinde reklam yasağı uygulanacak. Reklam yasağından sonra 90 gün içinde yine temsilci belirlenmezse sosyal ağın internet bant genişliği %50 daraltılacak. Bu cezadan sonra da temsilci belirlenmezse bant genişliği %90 daraltılacak.

  • Kişiler tarafından yapılan başvuruların cevaplandırılması yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına ise 5 milyon TL idari para cezası verilecek.
  • Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal ağ sağlayıcıları, kişiler tarafından yapılacak başvuruların kolaylıkla alınıp sonuçlandırılması için Türkçe dilini kullanacak. Yapılan başvurular olumlu veya olumsuz olarak 48 saat içinde yine Türkçe olarak cevaplanacak. Sosyal ağlara bildirilen bir içeriğin kaldırılması veya erişimin engellenmesi taleplerine dair BTK’ya altı aylık Türkçe olarak hazırlanmış rapor sunulması da gerekecek.
  • Karar kapsamında sosyal ağlar reklam kütüphanesi oluşturmakla yükümlü olacak. Bu kütüphane kolaylıkla erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer alacak. Ağ sağlayıcıları çocuklara özgü ayrıştırılmış hizmet sunma konusunda gerekli tedbirleri alacak.
  • Sosyal ağ sağlayıcıları ele geçirilen veya başkasını taklit eden hesaplara yönelik Türkçe, açık, anlaşılır ve kolaylıkla ulaşılabilir bir başvuru mekanizması kuracak ve başvuruları makul sürede sonuçlandıracak.

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.