Öğrenci Kariyeri Banner

Üniversitede Yapılması Gereken 5 Şey!

Üniversitede Yapılması Gereken 5 Şey!

Üniversitede kişisel gelişiminize katkı sağlayacak mutlaka yapmanız gereken şeyleri sizler için derledik.

1.Sunum, Hitabet Ve Diksiyon Eğitimi Almak

Bu Altın Üçlü'nün size açamayacağı kapı yok. Hem üniversite yıllarında hem de iş hayatında ihtiyacınız olacak bu yetenekleri geliştirmek için alabileceğiniz eğitimin etkilerini şimiden görmeye başlayabilirsiniz. Bu konuda daha iyi bir hale gelmek için sürekli pratik yapmalı ve karşınıza çıkan her sunum fırsatını değerlendirmelisiniz.,

Ne kadar sunum yaparsanız yetenekleriniz de o kadar gelişecek, eğer sahne korkunuz varsa bunu yenmenize de katkısı olacaktır.

 

2.Bir Sivil Toplum Kuruluşunda Gönüllü Olmak

Çevredeki bir derneğin sosyal sorumluluk projesinde görev almak hatta bir vakfın gönllü üyesi olup aktif rol almak, eşsiz bir deneyim olabilir. Network genişletmek açısından bir olanak sunmasının yanında bu deneyimin size katacağı en büyük değer, içinde bulunduğunuz topluma duyarlı bir birey olmaktır.

 

3.Bir Start-up Çalışanı Olmak

Bir soruna çözulmak için yola çıkan ve aksiyon alan yeni girişimler, yani start-up'larda, içine gireceğiniz andan itibaren birçok alanda bilgi ve tecrübe kazanaüm bcak, oldukça öğretici bir deneyimin parçası olacaksınız.Girişimcilikten pazarlamaya, takım çalışmasından bir şirketin nasıl işlediğine dair sayısız fikir edinmenize yardımcı olacak.

 

4. En Az Bir Yurt Dışı Tecrübesi Edinmek

Yurt dışında staj ya da Erasmus gibi programlara katılmak size büyük katkı sağlayacaktır. Farklı kültüre uyum yeteneği, 21.yy'da kesinlikle ihtiyacınız olan bir anahtar olacaktır. Yurt dışına çıkıp farklı kültür görmüş, belirli deneyimlere sahip olan adaylar iş başvurularında öne çıkmaktadır diyebiliriz.

Uçak, vize,konaklama masraflarının karşılandığı Avrupa Gönüllü hizmetleri ile yurt dışına çıkabilirsiniz.Avrupa Birliği tarafından organize edilen bu programda içerikleri inceleyerek dilediğiniz projeye başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için Avrupa Gönüllü Hizmeti sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

5.İkinci Yabancı Dil Öğrenmek

Hızla gelişen çağa uyum sağlamak zor. Ama bunu kolaylaştırmak ve bir dünya vatandaşı olabilmek için ikinci yabancı dil öğrenmeniz gerekiyor. Eğer İngilizce bilmenin yeterli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İngilizce, dünyada en çok öğrenilen yabancı dil.

Bu nedenle İngilizce'nin yanında başka bir yabancı dil bilmek, mezun olduğunda seni ön plana çıkaracaktır.

Dil öğrenmek sabır ve emek isteyen bir süreç. Bu sebeple, öğrenmekten kayif alacağın bir dili seçmeniz oldukça önemli. İspanyolca, Çince, Fransızca; dünyada en çok konuşulan diller arasında yer almaktadır. Bu dillerden birii seçmek sizin için faydalı olabilir.

 


Merve Akbağ

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Merve Akbağ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.