Öğrenci Kariyeri Banner

Üniversitede 12 Sene Şoförlük Yaptıktan Sonra Akademisyenliğe Atandı!

Üniversitede 12 Sene Şoförlük Yaptıktan Sonra Akademisyenliğe Atandı!

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde 12 yıl şoförlük yapan Mustafa Soner Tok, mezun olduğu bölüme öğretim görevlisi olarak atandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Otobüs Kaptanlığı Bölümü'nden mezun olup Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde 12 yıl şoförlük yapan 39 yaşındaki Mustafa Soner Tok, bu sırada ön lisans olan 5 farklı bölümden daha mezun oldu.

Son olarak yüksek lisans da yapan Tok, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Ulaşım Bölümü'nde yeni açılan otobüs kaptanlığı programına ilk öğretim görevlisi olarak atandı.

Mezun Olduğu Bölümde Öğretim Görevlisi Oldu!

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Otobüs Kaptanlığı Bölümü'nden 2007'de mezun olan Tok, 2010 yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde şoför olarak çalışmaya başladı. Tok, 12 yıl boyunca üniversitenin ulaştırma biriminde şoförlük yaptığı sırada hepsi ön lisans iktisat, sosyoloji, bahçe tarımı, çocuk gelişimi ve ilahiyat bölümlerini de bitirdi.

Son olarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri alanında da tezli yüksek lisans yapan Tok, 2022'de Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Ulaşım Bölümü'nde yeni açılan otobüs kaptanlığı programına ilk öğretim görevlisi olarak atandı.

Tok, eylül ayına kadar öğretim görevlisi kadrosunun tamamlanmasının ardından önümüzdeki dönem öğrenci alımına başlayacaklarını belirtti. Kendi mezun olduğu programda öğretim görevlisi olduğunu dile getiren Tok, şu ifadelere yer verdi:

"Eskiden biliyorsunuz dijital bu kadar önde değildi, kılavuzlar vardı. Tercih kılavuzunu karıştırırken 'Otobüs Kaptanlığı ve Hosteslik' programı dikkatimi çekti. Sonrasında ben de dedim 'neden bu yenilikçi bölümü okumayayım', tamamen tesadüfen keşfettim kendi kendime. ÖSYM'nin kılavuzundan buldum. Daha sonra çevremdeki kadınlara otobüs kaptanlığı bölümü okuması için rehberlik yaptım. Yaklaşık 3-4 yıl önce 10 kadın arkadaşa rehberlik yaptım".

Mustafa Soner Tok, "İnşallah eylül ayına kadar 3 öğretim görevlisinin tamamlanması durumunda yeni öğrencilerimizi bekliyoruz. YÖK'ün yönetmeliğine göre derslerin 20 tanesi alan dersi, geriye kalanlar diğer sosyal ve genel kültür dersleri. Bunların içerisinde bizim okulumuzda mesleki İngilizce, mesleki Almanca, normal İngilizce yönünden de öğrencilerimiz eğitim alacak. Donanımlı, şoförlük alanında eğitimli kamu ve özel sektöre diplomalı şoförler istihdam edilecek" dedi.

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.