Türkiye, Büyük Fondan Vazgeçti!

Türkiye, Büyük Fondan Vazgeçti!

Türkiye, Paris İklim Anlaşması kapsamındaki 3 milyar dolarlık fondan vazgeçti. Edinilen bilgilere göre hükümetin "gelişmekte olan ülke" statüsüne düşürülme başvurusu, bizzat hükümet tarafından geri çekildi. Neden böyle bir karar alındığının gerekçesi ise henüz bilinmiyor.

Türkiye, bundan kısa bir süre önce Paris İklim Anlaşması'nın bir parçası olmaya karar vermişti. Bu kararla birlikte temiz enerjiye geçiş yapılacak ve Paris İklim Anlaşması'nın koşullarına uyulacaktı.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı başladı. Bu konferans kapsamında ülke liderleri bir araya gelmeye başladılar. 12 Kasım'a kadar devam edecek etkinlikler kapsamında gerçekleştirilecek üst düzey toplantılar ile küresel ısınma gibi konularda ne gibi çalışmalar yapılacağı en ince ayrıntısına kadar konuşulacak. Türkiye'nin, bu konferansta gelişmiş ülkeler kategorisinden çıkma talebini bir kez daha dile getirmesi bekleniyordu. Fakat görünene göre böyle bir şey olmayacak.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin Ek-1 listesine göre ise "gelişmiş ülkeler" arasında yer alıyoruz. Hükümetin daha önceki talebi de bu listeden çıkmaktı. Ancak 27 Ekim'de atılan son adım, bu talebimizden vazgeçtiğimizi ortaya çıkarmış oldu.

Hükümet, daha önceki taleplerinde Türkiye'nin ekonomik koşullarını ileri sürerek, Ek-1'de yer alınması durumunda Paris İklim Anlaşması'nın koşullarına uyulamayacağını belirtmişti. Fakat 27 Ekim'de BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekreteryası’na "çok acil" kodu ile iletilen yazıda, bu talebin geri çekildiği ifade edilerek, konunun BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı gündeminden çıkarılması istendi.

Kaynak için tıklayınız


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.