Öğrenci Kariyeri Banner

Tarihin En Güzel Yansımalarından: Agora Antik Kenti

Tarihin En Güzel Yansımalarından: Agora Antik Kenti

İzmir’in Konak ilçesine bağlı “Namazgâh” semtinde yer alan bu harika eser adeta ziyaretçilerini olan yüzyıldan başka bir yüzyıla gezintiye çıkarıyor. Grekçe bir kelime olan Agora, “toplanılan yer, kent meydanı, çarşı, pazar yeri” gibi anlamlara gelmektedir. Antik Çağ’da agoraların ticari, siyasi ve dini fonksiyonlarının yanı sıra sanatın yoğunlaştığı ve birçok sosyal olayların geçtiği veya gerçekleştirildiği kentin odak noktası olduğunu bilinmektedir. Antik Çağ’da her kentte en az bir agora yer almaktadır. Kimi büyük kentler ise genelde iki agora yer alırdı. Bunlardan biri, devlet işlerinin görüldüğü, etrafında çeşitli kamu binalarının toplandığı devlet agorası, diğeri ise ticari faaliyetlerin yoğunlaştığı ticaret agorasıdır.

İzmir agorası, MÖ. 4 yy ’da antik Smyrna Kenti’nin taşındığı Pagos'un (Kadifekale) kuzey yamacında kuruludur. Dönemin önemli kamu binalarıyla çevrilmiş olan bu yapı kentin devlet agorasıdır. Hellenistik Dönem’de kurulmuş olan agorada günümüze gelebilmiş kalıntıların çoğu, MS. 178 depreminden sonra İmparator Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden inşa edilen Roma Dönemi agorasına aittir. Smyrna agorası, dikdörtgen formda planlanmış, ortada geniş bir avlu ve etrafın sütunlu galerilerle (stoa) çevrili bir yapıdır. Kazılarla açığa çıkarılan kuzey ve batı stoa bodrum katı üzerinde yükselmektedir. Kuzey stoa plan özellikleri açısından bazilikadır.

Ziyaret Günleri, Saatleri ve Ücret: Agora Açık Hava Müzesi her gün 08:30 – 19:00 arasında hizmet vermektedir.  Giriş ücreti 10 TL’dir.

Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için en kolay yol metrodur. Metro ile Çankaya durağından inip 5-10 dakika yürüyüşten sonra Agora Açık Hava Müzesi ‘ne ulaşabilirsiniz. Dilerseniz kendi aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

ADRES: İki Çeşmelik  Mah. 816 Sok. No:16 Konak, İzmir

Özgün İçerik


Hülya Yavuz

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Hülya Yavuz..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.