Öğrenci Kariyeri Banner

Pazartesi Sendromundan Kurtulmanız İçin 6 İpucu!

Pazartesi Sendromundan Kurtulmanız İçin 6 İpucu!

Haftanın ilk gününde ortaya çıkan yorgunluk, bıkkınlık ve stres gibi negatif duygular bütününe pazartesi sendromu adı veriliyor. Dünyanın hemen her yerinde görülen bu sendromu küçük taktiklerle yenebilirsiniz.

Hafta sonu tatilinin ardından işe dönmek çok zor gelir ve bu yüzden pazartesileri çekilmez bir hal alır. Ancak bazı küçük ipuçları ile bu sendromu rahatlıkla atlatabilirsiniz. İşte pazartesi günlerini normal bir gün gibi yaşamanızı sağlayacak önerileri sizler için derledik.

1- Uyku Düzeni Çok Önemli

Haftanın başlangıcı da olsa hafta sonu da olsa uyku düzeni her zaman önemli bir konudur. Elbette pazar günü geç saatlere kadar uyuyup, yataktan çıkmak istemeyebilirsiniz. Ancak uyku düzeninizi bozmanız halinde vücudunuz yorulur ve daha geç uyanmak ister. Bu yüzden de tatilin hemen ardından gelen pazartesi günleri yorgun hissedebilirsiniz.

2- Hafta Sonu Tatili İçin Çalışmayın

Hafta sonu tatilini bir ödül olarak gören ve onun için çalışan kişilerin daha fazla stresli olduğu ispatlanmıştır. Kendinizi hafta sonu odaklı bir iş planı içine sokmanız halinde aynı durum sizin de başınıza gelebilir. O yüzden sadece hafta sonu için yaşamayın, hafta içi bazı günler de kendinize küçük fırsatlar yaratın ve eğlenmeye çalışın.

3- Kahvaltı Ve Müzik Size İyi Gelecektir

Sabah kahvaltısının oldukça önemlidir. Kendinize gelmenize yardımcı olacaktır. Bazı zamanlar aceleniz olduğunda bunu kaçırabilirsiniz. Güzel bir kahvaltı ve keyifli müzikler eşliğinde güne başlamanız enerjinizi yükseltir ve bu sayede kendinizi daha zinde hissedersiniz.

4- Pazartesi Gününü Cuma Gününden Planlayın

Cuma günleri, hafta sonu tatili yaklaştığı için belki de en keyifli geçen günlerdir. Kendinizi garip bir şekilde enerjik ve mutlu hissedersiniz. İşte bu enerjiyi ve mutluluğu Pazartesi gününüzü planlayarak sağlayabilirsiniz. Pazartesi neler yapacağınızı, nasıl başlayacağınızı ve planınızı cuma gününden planlarsanız, pazartesi gününe de daha rahat ve daha az stres ile iş başlarsınız.

5- Kendinize Özen Gösterin

Sizi en mutlu ve iyi hissettiren kıyafetleri giymek, saçınızı en beğendiğiniz halinde şekillendirmek ve özenli bir şekilde hazırlanmak hem sizin hem de etrafınızdakilerin enerjisini arttıracaktır.

7- Sorunu Tanımlayın

Tüm bunları yapmanıza rağmen hala sorun yaşıyorsanız sorunun ne olduğunu iyi bir şekilde analiz edip, anlamanız gerekiyor. İşinizde mutlu olup olmadığınıza, neden bu işte çalıştığınıza ve elinizdeki diğer seçenekleri araştırmalısınız.

 

Kaynak


Merve Akbağ

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Merve Akbağ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.