Öğrenci Kariyeri Banner

Ölüm Yıldönümünde Muhammed Ali! Başarı Motivasyonu

Ölüm Yıldönümünde Muhammed Ali! Başarı Motivasyonu

Muhammed Ali, 20. yüzyılın en büyük spor figürlerinden olan ağır sıklet boks şampiyonuydu. 21 yıllık mesleki kariyerinde tam 56 zafere imza atan Ali, olimpiyatlarda altın madalya sahibi olmayı başarmış ve ağır sıklet unvanını 3 kez hak etmiş bir boksördü.

Dili de yumrukları kadar sert olan Muhammed Ali; ırk, din ve politika konusundaki açıksözlülüğü sebebiyle kariyer hayatı boyunca sayısız tartışmanın konusu oldu.

KIRMIZI BEYAZ SCHWINN MARKA BİSİKLET

Çok sevdiği bisikleti çalındığında henüz 12 yaşında olan gözü yaşlı Clay, hırsızlığı Louisville polis memuru Joe Martin’e bildirdi ve suçluyu bulduğunda döveceğine dair yemin etti. Bu dönemde Martin boks antrenörlüğü yapıyordu ve Clay'e ilk olarak nasıl dövüşüleceğini öğretmek üzere Clay'i yanına aldı. Clay altı haftalık eğitimin ardından katıldığı ilk müsabakada galip geldi.

18 yaşına geldiğinde iki Altın Eldiven, iki Amatör Atletizm Birliği şampiyonluğu ve sekiz yenilgiye karşı 100 zafer kazanmayı başarmıştı. Liseyi bitirdikten sonra Roma’ya gitti ve 1960 Yaz Olimpiyatları’nda hafif ağır sıklette altın madalya kazandı.

İlk profesyonel boks maçını, 29 Ekim 1960’da katıldığı altı rauntluk bir kararın sonucunda kazandı.

Profesyonel kariyerinin başlangıcından itibaren rakiplerine karşı hızlı ve güçlü direkt vuruşları ve ayak hızıyla üstünlük sağlıyordu. Bitmek bilmez böbürlenmeleri ve kendini övmeleri ona “Louisville Dudak” takma adını kazandırdı.

KELEBEK GİBİ SÜZÜLÜR, ARI GİBİ SOKARIM

Clay, 15’i nakavt olmak üzere ilk 19 dövüşünü kazandıktan sonra, 25 Şubat 1964’te ilk şampiyonluğunu ağır sıklet şampiyonu Sonny Liston’ı yenmesi ile elde etti. 7-1 lik bir bozgun için Florida’daki Miami Beach’e gelen 22 yaşındaki Clay, müsabakadan önce “kelebek gibi süzülür, arı gibi sokarım” diye başlayan ağır iğnelemelerle “Liston” a saldırdı, onu nakavt edeceğine inanıyordu. Liston yedinci turun başlangıcında zile cevap veremediğinde Clay gerçekten de ağır sıklette Dünya şampiyonluğu unvanını almaya hak kazanmış, tahtın yeni sahibi olmuştu. Dövüşten sonra ringin ortasında “Ben tüm zamanların en iyisiyim” diye kükreyen yeni bir şampiyon vardı.

 

CLAY'DEN MUHAMMED ALİ'YE

Ertesi sabah düzenlenen basın toplantısında İslam dünyasına yakınlığı ile ünlü Malcolm X (1925-1965) ile Miami’de görülen Clay, İslam’ı seçtiğine dair çıkan söylentileri doğruladı. 6 Mart 1964’te, İslam Ulusunun lideri İlyas Muhammed (1897-1975), Clay’e Muhammed Ali adını bahşetti.

O günlerde patlak veren Vietnam Savaşı’ndan ötürü 28 Nisan 1967’de ABD Silahlı Kuvvetleri’ne çağrıldı ancak kendisi dini inançlarını öne sürerek orduya hizmet etmeyi reddetti. Ali tutuklandı ve New York Eyaleti Atletik Komisyonu hiç vakit kaybetmeden boks lisansını askıya aldı ve ağır sıklet şampiyonluğunu iptal etti. Planlı asker kaçaklığı ile suçlanan Muhammed Ali beş yıllık hapsin yanı sıra 10 bin dolarlık bir  para cezasına çarptırıldı, ancak karar temyize gidince serbest kaldı. Pek çok insan Ali’yi bir asker kaçağı olarak gördü ve bu durum ünlü boksörün popülaritesini oldukça düşürdü. Bokstan üç yıl men edilen Ali, üniversite kampüslerinde Vietnam Savaşı’na karşı konuştu.

 

SÜRGÜN SONRASI İLK MAĞLUBİYET

Sürgündeki 43 ayın ardından Muhammed Ali, 26 Ekim 1970’de ringlere geri döndü ve üçüncü turda Jerry Quarry’i  devirdi. 8 Mart 1971’de “Yüzyılın Mücadelesi” olarak nitelendirilen o dönemin ring hükümdarı Joe Frazier’e  karşı yaptığı maçla ağır sıklet tacını yeniden kazanma şansını elde etti. Yenilmez Frazier son turda Ali’yi sert bir sol kancayla yere serdi. Ali ayağa kalkmayı başarsa da oy birliği ile yenilmiş sayıldı. Böylelikle profesyonel olarak ilk yenilgisini tatmış oldu.

BOKSA VEDA

15 Şubat 1978’de artık yaşlanan Ali unvanını 15 turluk split bir kararla Leon Spinks’e (1953-) kaptırdı. Yedi ay sonra, tacını geri almak ve ağır sıklet boks şampiyonluğunu 3. Kez kazanan dünya üzerindeki ilk boksör olabilmek için Spinks’i 15 raunt sonunda oy birliği ile alınan bir kararla bozguna uğrattı. 1979’da emekli olduktan sonra Ali kısa süreli ancak başarısız bir geri dönüş girişiminde daha bulundu. 1980’de teknik bir nakavtla Larry Holmes’a yenildi, bunu 11 Aralık 1981’de Trevor Berbick’e (1954-2006) 10 raunt süren bir maç sonucu yaşadığı yenilgi takip etti. Bu dövüşten sonra artık 39 yaşındaki Ali, 56 galibiyet, beş kayıp ve 37 nakavt ile boks hayatını sonlandırdı.

TÜM YILLARIN SAVAŞÇISI

1984’te Muhammed Ali’ye boks kariyeri boyunca yaşadığı ağır kafa travmasına bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen Parkinson sendromu tanısı kondu. Eski şampiyonun motor becerileri yavaşça azaldı, hareketi ve konuşması sınırlandı. Parkinson’a rağmen kamuoyunun gözü önünde olmayı sürdüren Muhammed Ali, insani yardım, iyi niyet ve hayırseverlik için tüm dünyayı dolaştı. 1990 yılında Amerikan rehinelerinin serbest bırakılması konusunda görüşmek üzere Irak lideri Saddam Hüseyin’le (1937-2006) bir araya dahi geldi ve 2002 yılında Birleşmiş Milletler Barış Elçisi olarak Afganistan’a gitti.

Muhammed Ali, Atlanta’daki 1996 Yaz Olimpiyatları’nın açılış törenleri sırasında olimpiyat meşalesini yakma onuruna sahip oldu. 1999 yılında Ali, BBC’ nin “Yüzyılın Sporcu Kişiliği” unvanına layık görüldü ve “Yüzyılın Sporcusu” olarak isimlendirildi. Ali, 2005’te Beyaz Saray’da gerçekleşen bir törenle Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası’na sahip oldu. Aynı yıl 60 milyon dolar değerindeki Muhammed Ali Kültür Merkezi Louisville’de açıldı.Barış ve sosyal sorumluluk odaklı, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Muhammed Ali kültür merkezi aynı zamanda bir müzeydi.

Dergiler onu “Yılın Savaşçısı” olarak adlandırdı, hem de diğer boksörlerden farklı olarak pek çok kez, 1990’da Uluslararası Boks Şöhretleri arasında yerini aldı. Muhammed Ali dört kez evlendi ve bu evliliklerinden toplam yedi kız çocuğu ve iki oğlu var. 1986’da dördüncü karısı Yolanda ile evlendi. Ali, 3 Haziran 2016’da 74 yaşında iken hayata gözlerini yumdu.

 

 


Gökçe Öztürk

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Gökçe Öztürk..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.