Öğrenci Kariyeri Banner

NASA, Uzayda Çalışacak İnsansı Robotu Test Ediyor!

NASA, Uzayda Çalışacak İnsansı Robotu Test Ediyor!

NASA, geliştirdiği insansı robotu Valkyrie'nin gelişmekte olduğu ve gelecekte çıkabileceğini söyledi. Daha test aşamasında olan robotun astronotların iş yükünü hafifletmek ve tehlikeli görevleri üstlenmek için geliştiriliyor. 

Valkyrie, 188 santimetre boyu ve 136 kilogram ağırlığıyla uzayda ve doğal afet yerlerinde çalışması için test ediliyor. 

DOĞAL AFET YAŞANAN BÖLGELERDE ÇALIŞMAK ÜZERE TASARLANDI

Adını İskandinav mitolojisindeki bir kadın figüründen alan ve Houston, Teksas'taki Johnson Uzay Merkezi'nde test edilen Valkyrie, uzayda astronotların iş yükünü hafifletecek ve tehlikeli görevleri üstlenecek.

NASA Dexterous Robotics Takım Lideri Shaun Azimi, uzaydaki insansı robotların güneş panellerini temizlemek ya da uzay aracının dışındaki arızalı ekipmanları incelemek gibi riskli görevlerin üstesinden gelebileceğini, böylece astronotların keşif ve keşfe öncelik verebileceğini söyledi. Uzaydak tehlikeli görevleri üstlenerek astronotlara keşif süreçlerinde yardımcı olacak. 

Azimi, "İnsan mürettebatın yerini almaya çalışmıyoruz, sadece sıkıcı, kirli ve tehlikeli işleri onların üzerinden alarak daha üst düzey faaliyetlere odaklanmalarını sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

 


Betül Doğan

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Betül Doğan..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.