Öğrenci Kariyeri Banner

Naci Görür, İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi!

Naci Görür, İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi!

Beklenen İstanbul depremine yönelik açıklama yapan Prof. Dr. Naci Görür,  İstanbul’da 7 ve üzeri deprem olma olasılığının yüzde 64 olduğunu belirterek deprem için tarih verdi.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da 7 ve üzeri deprem olma olasılığının yüzde 64 olduğunu söyleyerek depreme dirençli kentler için yapılması gereken çalışmalara dikkat çekti. Görür, deprem için en iyi ihtimalle 2044 yılına kadar zaman olduğunu söyledi.

'Her An Her Yerde Büyük Depremler Olabilir'!

Sabancı Üniversitesi’nin “Toplum ve Afet Risk Yönetimi” temasıyla gerçekleştirdiği seminerlerin yedincisinde konuşan Görür, bilim insanlarının kamuoyu önünde fay tartışması yapmasını eleştirdi.

Görür, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Öncelikle fay tartışmasını bırakmak gerekiyor. Bunları bilim insanlarına bırakın. Bunları tartışacak bilim insanları da medyanın önünde tartışmamalı. Bu tartışmalardan dolayı asıl çözüme gidemiyoruz. Bizim kabul etmemiz gereken bir gerçek var: Türkiye bir deprem ülkesidir. Her an her yerde büyük depremler olabilir. Binlerce insanımızı bir gecede kaybedebiliriz.

1999’dan itibaren 30 sene içinde her an olmak üzere İstanbul’da 7 ve üzeri deprem olma olasılığı yüzde 64. Bu 2029’a kadar bir süre demek. Bu tahmin 15 yıl artı veya eksi olarak düşünülüyor. Bu en iyi ihtimali düşündüğümüzde 2044’e kadar zamanımız olabildiği anlamına geliyor. Bir Afet Bakanlığı kurulabilirse ve iyi de bir bütçesi olursa Türkiye genelinde önemli bir gelişme sağlayabiliriz.”

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.