Öğrenci Kariyeri Banner

Naci Görür'den İzmir Depremine İlişkin Açıklama!

Naci Görür'den İzmir Depremine İlişkin Açıklama!

Prof. Dr. Naci Görür, İzmir'de meydana gelebilecek olası depremler hakkında açıklamalarda bulundu. Görür, İzmir'de 7.0'den büyük bir deprem olasılığının düşük olduğunu söylese de 6.0'dan büyük bir deprem beklendiğini belirtti.

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından adını hemen her gün andığımız deprem bilimciler arasında yer alan Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Görür, 2020 yılında 100'den fazla vatandaşımızı kaybettiğimiz İzmir için yeni bir açıklama ve uyarıda bulundu.

'0 Civarındaki Depremler Çok Olası'!

Görür tarafından yapılan açıklamalar, vatandaşlara hem umut veriyor hem de endişelendiriyor. Bilim insanı, 6.0 civarlarındaki depremlerin İzmir için çok olası olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Görür'e göre 7.0 ve üzerindeki bir deprem, İzmir için nadir bir olasılık.

Naci Görür'ün açıklaması şöyle:

"İzmir'de olan depremler genelde 6.0'lar mertebesinde. Yani 6.6, 6.2 ve daha düşük olabiliyor. Tarihi dönemlerde büyük depremler vaaz edilmiş ama ben onun İzmir Yarımadası'nda olduğunu düşünmüyorum. Çünkü İzmir'in bir şanssızlığı var. Ege Denizi'nde de bir deprem olsa İzmir'e mal ediliyor.

Bakın Sisam'da oldu deprem, 6.8 Yunanistan'da oldu, İzmir depremi diye biliyoruz biz. Benim inancım İzmir büyük olasılıkla çoğunlukla 6.0'lar mertebesinde olacaktır. Yani İzmir'de 7.0 üzerindeki deprem tahmin ediyorum ki ender olabilir. O da İzmir Fayı'nın çalışmasına bağlı olarak."

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.