Öğrenci Kariyeri Banner

Naci Görür'den Deprem Sonrası Uyarı!

Naci Görür'den Deprem Sonrası Uyarı!

Dün sabah meydana gelen Gemlik Körfezi'nde 3 dakika arayla 2 deprem gerçekleşmişti. Depremin sarsıntıları İstanbul'da da hissedilmişti. Konuyla ilgili Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Gemlik konusunda uyarılarda bulundu. 18 il için "Fay hattı üzerinde yaşayan bu illerin kaderi, üzülerek söylüyorum Maraş ve Hatay gibidir." açıklamalarında bulundu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD)'ın verdiği bilgiye göre; saat 10.42'de Marmara Denizi'nde 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Aynı konumda iki dakika sonrasında 4,5 şiddetinde bir deprem daha gerçekleşti.

Naci Görür'den Uyarı Açıklaması


Depremin ardından beklenen İstanbul depreminin habercisi olup olmadığını öğrenmek için uzmanlardan gelecek açıklamalar merakla beklendi. 

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Gemlik depremiyle lgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: "Deprem muhtemelen Zeytinbağı Fayının Gemlik Körfezi içindeki kısmında. Bu fay KAF’ın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay zonu." dedi.

1999 depremlerinde depremin gerçekleştiği bölgenin stres kaybına uğradığına vurgu yapan Görür, "Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir.  Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak


Tuğba Nur Pehlivan

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Tuğba Nur Pehlivan..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.