Öğrenci Kariyeri Banner

Naci Görür'den Deprem Açıklaması!

Naci Görür'den Deprem Açıklaması!

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem öncesi alınması gereken önlemler konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin deprem bölgesi olduğunu vurgulayan Görür, "Depreme hazırlık, sadece vadeli bir konu olmaktan çıkmalı, Türkiye Cumhuriyeti devleti yasal olarak tüm kentlerin deprem direncini artırmak için gerekli adımları atmalıdır" dedi.

Halk TV'den İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Görür, sık sık dile getirdiği 'deprem dirençli kentler' tanımını "Deprem geldiği zaman o depremi minimum hasarla atlatan kent demektir" diye açıkladı.

''Anayasa Konusu Olmalı''


Görür, şunları söyledi:

"Bizim ülkemizde deprem dirençli kentler bir anayasa konusu olmalı ve ülke, bu konuda iradi bir bakış açısı benimsemelidir. Yani bütün kentler, kendini tehdit eden tehlikeyi bilmeli, tehlike gerçekleşince o kente nasıl zarar vereceğini hesaplamalı ve tehlike oluşmadan önlemini almalıdır. Bu sürekli olarak gelişen yeni teknoloji ve anlayışlarla birlikte ilerleyen bir konu olmalıdır. Deprem milyonlarca yıl öncesinden beri bu topraklarda oluyor ve olmaya devam edecek. Eğer bu topraklarda yaşıyorsak, bir gece içinde bu kadar insanımızın hayatını kaybetmesine izin veremeyiz."

Görür, "Deprem, Türkiye'nin en önemli beka sorunudur. Ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Yarın başlasak, 15 yılda tüm Türkiye'yi depreme dayanıklı hale getirebiliriz" dedi.

 

Kaynak


Tuğba Nur Pehlivan

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Tuğba Nur Pehlivan..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.