Öğrenci Kariyeri Banner

Milyarderlerin 9 Ortak Özelliği

Milyarderlerin 9 Ortak Özelliği

Başarıya farklı yollardan ulaşsak bile başarılı insanların özellikleri hep aynıdır. Başarılı insanların karar mekanizmaları adeta senkronize çalışır. Amaca giden yolda onları ortak paydada toplayan bir takım değerler ve prensipler bütünü vardır. Bunları merkeze yerleştirir, başarılarını  o merkezin çevresinde örmeye devam ederler. Yollarını istedikleri şekilde dekore etmek ise tamamen kişiye bağlıdır. Bakalım dünyanın en zengin ve başarılı girişimcilerini ortak noktada buluşturan öğeler nelermiş: 

1. Hedeflerini Önceden Belirlerler

target

Başarılı girişimciler daima hedef tahtalarına uzun ve kısa vadeli hedeflerini asar, yol haritalarını ona göre çizerler. Başkasının yolundan yürümek onlara göre kendi varış noktalarına atılmış bir adım değildir. 

2. Her Zaman Başka Bir Yol Daha Denerler

path maps

Onlara göre farklı yollar denemek, herkesin önüne geçmek için iyi bir opsiyondur. Engellere takılı kalmaz, farklı stratejilere yönelirler. 

3. Dinlemeye Önem Verirler

listening

Sabit fikirli, ben bildimci değillerdir. En narsist olanları bile başarıya giden yolda egosunu bir adım geri çekmeyi yeğler. Küçük büyük herkesin eleştiri ve tavsiyelerine açıktırlar. 

4. Sıkı Çalışırlar

hardworking

En büyük sırları amaçlarına ulaşmak uğruna olabildiğince dişlerini sıkmaktır. Emek harcamaktan ve sınırlarını zorlamaktan kaçınmazlar. 

5. Başarısızlığı Olağan Karşılarlar

başarısızlık

Başarısızlık onlar için test edilmiş yoldur. Ders çıkarır ve yeniden farklı metotlar denemeye yönelirler. Çünkü yaşanmış hiçbir şey boşuna değildir, geçen her zaman dilimi onlar için birer kazanımdır. 

6. İsraf ve Savurganlıktan Kaçınırlar

spend money

Birçoğu hayatlarının en parlak dönemini mütevazı şekilde sürdürmeye özen gösterir. Sanılanın aksine lüks değil, kısa ve ekonomik yoldan konfor düşkünü olurlar. Lüks her zaman 2. plandadır. 

7. Yaş Asla Bir Kıstas Değildir

reading

Milyarderlerin çoğu her yeni günde perspektiflerini geliştirmek için ekstra efor sarf eder. Onlara göre öğrenmenin ve öğretenin yaşı yoktur. 

8. Az Uyurlar

sleeping

Ne kadar az uyumak, o kadar yaşamış olmaktır. Bu prensipten ödün vermez, daha çok aksiyon için daha az uyur, daha fazla mesai harcarlar.

9. Risk Almaktan Korkmazlar

risk

Risk almadan başarının gelmeyeceğinin farkındadırlar. Hedefleri her zaman zirvededir ve olanla yetinmek yerine olanı değerlendirerek zirveye giden yolda bir basamak daha inşa ederler. 

 


Fatma Oral

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Fatma Oral..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.