Öğrenci Kariyeri Banner

Mars Simülasyonu İçin Başvurular Başladı!

Mars Simülasyonu İçin Başvurular Başladı!

2037'de Mars'a insan göndermeyi planlayan NASA, Mars'ta yaşam araştırmalarına dahil olup bir yıl boyunca 'Mars koşullarında izole bir hayat' sürecek yeni adaylar arıyor. 

ABD uzay ajansı, Mars Dune Alpha ICON tarafından 3D olarak basılan 1,700 metrekarelik bir modül içerisinde yaşayacak ‘yüksek motivasyonlu bireyler’ aradığını belirtti. Program, ilki 2022’de başlayan üç simülasyondan oluşuyor. Toplamda 1 yıl sürecek olan programa katılanlar tamamen Mars ortamında yaşıyor gibi hissedecek.

NASA, “Yaşam alanı, kaynak sınırlamaları, ekipman arızası, iletişim gecikmeleri ve diğer çevresel stres faktörleri de dahil olmak üzere Mars’taki bir görevin zorluklarını simüle edilecek." olarak konuştu.

Başvurular bugün NASA’nın internet sitesinde resmi olarak başladı. 12 Eylül 2021’e kadar sürmesi planlanıyor. Katılmak isteyenlerin 30 ila 55 yaşları arasında olmaları, STEM alanında yüksek lisans derecesine sahip olmaları ve en az iki yıllık ilgili mesleki deneyime sahip olmaları isteinor. Katılacak bireylerin NASA uzun süreli uçuş astronotu simülasyonunu geçmeleri ve corona aşısının dozlarını da tamamlamaları gerek.

6 Ağustos tarihinde başlayan başvurular 17 Eylül tarihine kadar devam edecek. Seçilen adaylar, 'Mars Dune Alpha' isimli özel tesiste bir sene boyunca incelemelerin merkezinde olacak ve burada özel 'uzay besinleri' ile beslenecek; belirlenen görevleri yapmakla yükümlü olacak.

Sonuçların, sistemleri doğrulamak ve çözümler geliştirmek için önemli bilimsel veriler sağlaması bekleniyor.

Kaynak için tıklayınız


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.