Kronometre İle Verimli Ders Çalışmak

Kronometre İle Verimli Ders Çalışmak

Şüphesiz ki verimli ders çalışmak için en büyük düşman, her an elimizin altındaki cep telefonları, diğer çevrimiçi teknolojik cihazlar ve bunlardan her an gelen sosyal medya veya oyun bildirimleridir. Nasıl ders çalışmalıyım diye kara kara düşünüyorsanız, kronometre ile ders çalışmayı mutlaka denemelisiniz.

Bir ödevi bitirmek ya da bir sınava hazırlanmak için ihtiyaç duyduğunuz ve sahip olduğunuz süreyi yaklaşık olarak biliyorsanız, kronometre aracılığıyla çalışmanız boyunca ne kadar vaktinizin ve ne kadar dersinizin kaldığını kolayca takip eder ve bu şekilde zamanı daha verimli kullanabilirsiniz.

Akıp giden zamanı, satın alacağınız bir dijital kronometrenin veya online bir ders çalışma kronometresinin yardımıyla takip etmek;telefon veya diğer akıllı cihazlardaki uygulamalar ile takip etmeniz durumunda yaşayacağınız olası bir dikkat dağınıklığının önüne geçecek ve zamanla yarışmak, ders çalışma hızınızda kayda değer bir artış yaratacaktır.

Neden Kronometre ile Ders Çalışmak Çok Önemli?

Arkadaşlarınızla konuşmak, internette gezinmek, kesintisiz kedi videoları izlemek, ve Netflix...

Dikkat dağıtıcı bunca faktör varken, odaklanmak ve ders çalışmaya istek duymak oldukça zor. Ancak ders çalışma tavsiyeleri arasında kendisine önemli bir yer edinmiş olan kronometrenin yardımıyla, her türlü zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. İşte neden ve nasıl sorularının cevapları:

1. Kolaydır: Pahalı ve zahmetli ders materyalleri yerine; elinizdeki kaynakları ve zamanı, verimli kullanmanızı sağlayacak bir çalışma programı ile bu programa uymanıza yardımcı olacak bir kronometreden faydalanmak, çok daha kolay bir yol. Konforsuz yurt odanızda bile, çalışacağınız konuyu seçip, kronometrenizi 25 dakikaya ayarlar ve çalana kadar çalışıp, 5 dakikalık bir mola ile kendinizi ödüllendirmekle işe başlayabilirsiniz. 15-30 dakikalık daha uzun bir mola içinse bu adımları en az 4 kez tekrarlamayı beklemelisiniz. Kulağa çok kolay geliyor, değil mi?

2. Görev ve Sorumluluk Bilinci Yaratır: Hedefinizin net ve o hedefe ulaşmaktaki çalışmalarınızın programlanmış olması, o programa uymak konusunda daha kararlı ve sorumlu olmanızı sağlar. Uzak ve zor görünen hedef, üstesinden gelinebilir parçalara bölünerek gerçekleşmesi mümkün kılınır.

3. Motive Eder: Kronometreyi çalıştırdığınızda, zamanın aktığını görür, onunla yarıştığınızı bilirsiniz. Süre sonunda hedefinize ulaşamamanın yaratacağı hayal kırıklığından kaçınmak için zihniniz, yaptığı işe daha çok konsantre olacak ve kendini verecektir.

4. Tükenmeyi Önler: Plansız programsız bir şekilde, dur durak bilmeden saatlerce ders çalışmak da, en az çalışma sürenizi internette geçirmek kadar tehlikelidir. Kronometre yardımıyla ne kadar çalışacağınızı kontrol etmezseniz, tükenmişlik hissetmeye başlar ve ders çalışmaktan aldığınız verimin düştüğünü gözlemlersiniz. Ancak kronometre, molaların başlangıç ve bitiş zamanlarını size haber vererek, sağlıklı ve verimli ders çalışmanıza olanak tanır.

5. Dikkat Dağınıklığını Önler: Zaman konusunda katı olmak, belirlediğiniz süre boyunca hedefe odaklanmanızı sağlar. Bu sürenin sonunda vereceğiniz mola boyunca dilediğinizi yapabilecek olmanın verdiği rahatlık ile artık iç ve dış hiçbir etmen dikkatinizi dağıtamaz. Ayrıca çalışma zamanınızı baştan belirlemek, çalışmayı ertelemenizin de önüne geçecektir.


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.