Koronavirüs Aşısına Adım Adım Yaklaşılıyor

Pfizer ile ortak çalışmalar yapan BioNTech firmasının CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, "Aşı mükemmele yakın. Ekim sonu veya kasım başında onaya hazır hale gelecek" açıklamasında bulundu. Alman merkezli şirketin CEO'su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, basına ilaç devi Pfizer ile birlikte yürüttükleri aşıda gelinen aşamayı anlattı. Prof. Dr. Şahin geliştirdikleri aşının ekim ortası veya kasım ayı başında yasal prosedürler için hazır olacağını ve ardından aşılama çalışmalarının başlayabileceğini belirtti. Şahin, geliştirdikleri ‘BNT162’ aşısının en iyiye yakın olduğunu ve 2020 sonuna kadar 100 milyon doz, 2021’de ise 1.3 milyar doz sağlamayı planladıklarını belirtti.

'Aşı denemelerine katılanların yalnızca küçük bir kısmında ateş var'

Genç yetişkinlerde ve yaşlılarda denenen aşının antikor tepkilerinin şimdiye kadar en az yan etki ile güvenilir olduğunu kanıtladığını iddia eden Şahin, şöyle devam etti: "Güvenli bir ürünümüz olduğuna inanıyorum ve bence bu aşı etkili olacak. Ülkeler acil kullanım için bu aşılara yakında izin verecektir. Sık sık ateş görmüyoruz. Aşı denemelerine katılanların yalnızca küçük bir kısmında ateş var. Ayrıca baş ağrısı veya yorgunluk hissi gibi çok daha düşük semptomlar görüyoruz. Bu tür aşılarda görülen semptomlar geçicidir, genellikle bir veya iki gün gözlenir ve sonra kaybolur.”  ABD ise temmuz ayında, 100 milyon doz Kovid-19 aşısı üretmek için Pfizer ile 1.95 milyar dolarlık (16.6 milyar TL) bir anlaşma yaptıklarını duyurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump da koronavirüs aşısının 3 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçimlerine kadar hazır olacağını söyleyerek bu tarihi vurgulamıştı. Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre Pfizer ve BioNTech’in aşısı, dünya çapında yapılan klinik denemelerdeki 34 aşıdan biri. Aşı için piyasaya çıkmadan önceki son aşama olan 30 bin kişilik Faz 3 denemelerine temmuz ayında başlanmıştı.

Kaynak


Metin Kıyar

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Metin Kıyar..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.