Öğrenci Kariyeri Banner

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in Eşi Prens Philip İçin 41 Pare Top Atışı Yapıldı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in Eşi Prens Philip İçin 41 Pare Top Atışı Yapıldı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in eşi Prens Philip’in 99 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından, başkent Londra’da ve ülkenin dört bir yanında 41 pare top atışı yapıldı.

Prens Phlip

İngiltere’de yerel saatle 12.00’de başkent Londra’nın güneydoğusunda bulunan Woolwich Kışlası’ndan ve Londra Kalesi’nden (Tower of London) top atışları gerçekleştirildi. Aynı zamanda Edinburgh, Cardiff, Belfast şehirlerinde ve Cebelitarık'ta da Prens Philip’i anmak için 41 pare top atışı yapıldı. Donanmaya ait "HMS Diamond" ile "HMS Montrose" gemilerinden de aynı anda top atışı gerçekleştirilirken, etkinlikler televizyon kanallarından canlı yayınlandı.

Prens Philip

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, "Edinburgh Dükü Prens Philip, silahlı kuvvetlerin daimi bir destekçisi ve elçisi olmuştur. Ülkeye verdiği hizmetleri anıyor, Majesteleri Kraliçe’ye ve Kraliyet ailesine başsağlığı diliyoruz." dedi.Ülkede önemli gelişmelerin ardından top atışı yapılması geleneği, kayıtlara göre 14. yüzyıla kadar giderken; Kraliçe Victoria’nın 1901’de, Eski Başbakan Winston Churchill’ in 1965’te vefatlarının ardından da top atışı yapılmıştı. Prens Philip’in ölüm haberinin ardından yas tutulan ülkede, bayraklar yarıya indirildi.  Prensin vasiyeti üzerine naaşının defnedilmesi için devlet töreni düzenlenmeyecek. Windsor Kalesi’ndeki Aziz George Şapeli’nde de ayin düzenlenmesi planlanıyor.Halk, sabah erken saatlerden itibaren Buckingham Sarayı’nın ve Winstor Kalesi’nin önüne gelerek buraya çiçek bıraktı. Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, halktan COVID-19 salgınıyla mücadele etmek için uygulanan tedbirlere riayet edilmesi, anma etkinliklerinin televizyondan takip edilmesi istendi.

Prens Philip

 

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın


Yaren Çağlar

Endüstri Mühendisliği

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.