Öğrenci Kariyeri Banner

Harvard Üniversitesi'nin Fizik Profesöründen Şaşırtan İddia!

Harvard Üniversitesi'nin Fizik Profesöründen Şaşırtan İddia!

Dünya dışındaki yaşamın var olduğunu kanıtlamaya çalışan araştırmacılardan biri olan Harvard Üniversitesi’nden teorik fizikçi Profesör Avi Loeb, gelişmiş uzaylı uygarlıklarının “yeni evrenler” yaratabilme yeteneğine sahip olduğunu iddia etti.

Harvard Üniversitesi Astronomi Bölümü'nün eski başkanı Profesör Avi Loeb, uzaylıların Dünya’nın da dahil olduğu birçok evreni yaratmış olabileceğini öne sürdü.

Aynı zamanda Pasifik Okyanusu'na düşen bir meteordan çıkarılan yüzlerce küçük metal parçasını inceleyen Loeb, elde ettiği bulguları haftalar içerisinde açıklayacak.

Harvardlı Fizikçi Uzaylıların Varlığını Kanıtlayabilir!

Loeb’in ortaya attığı teoriLye göre bu, evrenin varoluşuna yol açan kozmik koşulları yeniden oluşturabilir. Loeb, Fox News'e yaptığı açıklamalarda insanlıktan milyonlarca yıl daha gelişmiş bir başka uygarlığın “kuantum mekaniği" ve "yer çekiminin nasıl birleştirileceği” konusunda bir anlayış geliştirmiş olabileceğini ileri sürdü.

Loeb: “Bir laboratuarda yaşam yaratma fikri çoğu kişiye zorlama gelebilir, ancak bilim insanları daha önce de tek hücreli organizmalar yarattı ve bu  'dini metinlerde Tanrı'ya atfedilen bir nitelik.” dedi.

Yıllardır manşetlere yer alan Loeb'in teorileri daha önce birçok meslektaşı tarafından eleştirildi. Loeb, 2017'de de yıldızlararası ziyaretçi Oumuamua'nın uzaylı bir araç olduğuna dair teorisiyle birçok eleştiri almıştı.

Aynı zamanda Haziran ayında, Ocak 2014'te parçalanan IM1 meteorunun parçalarını bulmak amacıyla Papua Yeni Gine kıyılarındaki Pasifik Okyanusu'nda bir dalış gerçekleştirdi ve bunların bir uzaylı gemisinden geriye kalan kalıntılar olduğuna inandığını söyledi.

"Loeb İyi Bilimi Kirletiyor!"

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden astrofizikçisi Steve Desch: “Loeb’in iddiaları iyi bilimi kirletiyor. Yaptığımız bilimi sansasyonellikle birleştiriyor ve odadaki tüm oksijeni emiyor.” dedi.  Ancak, bunun gibi tepkiler Loeb'i teorilerini açıklamadan geri bırakmıyor.

Loeb: “Çok gelişmiş bir bilimsel uygarlık Tanrı'ya iyi bir yaklaşımdır. Sadece Samanyolu galaksisinde on milyarlarca gezegen ve evrenin gözlemlenebilir hacminde Samanyolu gibi yüz milyarlarca galaksi olduğu düşünüldüğünde, yalnız olduğumuzu düşünmek kibirli bir tutumdur. Belki de bir komşumuzu fark etmek bizi bir araya getirecek bir uyandırma çağrısı olacaktır. Bizden çok daha başarılı birçok komşumuz olabilir ve onlardan bir şeyler öğrenebiliriz. Umudum bunun insanlığı uzun vadede daha iyi bir yere getireceği yönünde.” dedi. 

Loeb uzun zamandır laboratuvarlarda minik evrenler yaratılabileceğini ve bunun da ancak modern fiziğin temeli olan kuantum mekaniği ve yer çekiminin birleşiminden oluşan kuantum-yerçekimi teknolojileriyle mümkün olabileceğini söylüyor.

Kuantum mekaniği, atomdan daha küçük parçacıkların nasıl davrandığını açıklamaya ve kurallar koymaya çalışan bilimsel çalışma dalıdır.

Ayrıca Loeb, Scientific America için kaleme aldığı bir yazıda: "Modern fiziğin iki temel direğini birleştiren öngörücü bir teoriye sahip değiliz. Ancak daha gelişmiş bir uygarlık bunu başarmış ve minik  evrenler yaratma teknolojisinde ustalaşmış olabilir." diye yazdı. 

 

Kaynak

 


Kardelen Özen

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Kardelen Özen..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.