Öğrenci Kariyeri Banner

Google Meets'in Yeni Özelliği: Kaçış Odaları

Google Meets'in Yeni Özelliği: Kaçış Odaları

Online sürecin devam ettiği pandemi döneminde büyük çevrimiçi sınıflar ile eğitim öğretim devam ediyor. Hem öğretmenler hem de başkalarıyla etkileşim hâlindeyken daha iyi öğrenen öğrenciler için ise bu durum zorlayıcı olabiliyor. Google bu sorunu ortadan kaldırmak adına Meet için “kaçış odaları” veya "ara odalar" olarak adlandırdığı yeni bir özelliği duyurdu. Bu özellik sayesinde eğitimciler/moderatörler katılımcıları video sohbetler sırasında küçük gruplara bölebilecek ve bu sayede ufak gruplarla tartışmalar sağlanabilecek ve daha verimli bir sohbet gerçekleşecek.

Meet’in yeni özelliğinden ilk olarak Kurumsal Eğitim paketinin kullanıcıları yararlanabilecek. Ancak bu özellik yıl sona ermeden Eğitim ve standart Kurumsal müşteri paketlerinin kullanıcılarına da açılacak.

Google; yaptığı açıklamada, katılımcıları küçük gruplara yönlendirme özelliğinin pek çok kullanıcı tarafından talep edildiğini belirtti ve  bu özellik sayesinde küçük gruplar içindeki etkileşimlerin artmasını amaçladı. Görüşmenin yöneticisi, toplamda 100 adet “kaçış odası” oluşturabilir. Katılımcılar odalar arasında gelişigüzel olarak dağıtılsa da, yönetici katılımcıları gerekmesi durumunda farklı odalara taşıyabiliyor. Yönetici, tartışmaları izleyebilmek için odalar arasında geçiş yapma imkanına da sahip olacak.

Yeni Google Meet özelliği yakında tüm Kurumsal Eğitim paketi kullanıcılarına sunulacak. İnternet devi son birkaç aydır sanal sınıf ve toplantıların artmasına paralel olarak Meet’i yeni özelliklerle kuvvetlendiriyor. Video görüşme servisini bu yıl içinde ücretsiz hâle getiren şirket, servisi Gmail’in iOS ve Android uygulamalarına yerleştirerek daha kolay erişilmesinin önünü açmıştı.

Özelliğin detayları için tıklayınız


Eda Nur Soysal

Hevesli yazar, bilim insanı, araştırmacı👩🏻‍🔬

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.