Öğrenci Kariyeri Banner

Girişimci Ruhlu İnsanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar!

Girişimci Ruhlu İnsanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar!

İyi bir girişimci olmak için kitap okumak ve araştırma yapmak oldukça önemli. Girişimci ruhlu olan insanların mutlaka okuması gereken değerli bilgilerle dolu pek çok kitap bulunuyor.

Girişimciliğe yeni adım atmak isteyen kişilerin okumasını önerdiğimiz kitapları sizler için derledik!

1. Satışın Yeni Kuralları – Daniel Pink

"Bazılarınız gerçek anlamda satış işindesiniz; müşterileri sigorta poliçesi yaptırmaya, cep telefonu almaya ikna etmeye çalışıyor veya taze ev yapımı keklerinizi pazarlıyorsunuz. Ama hepiniz iş arkadaşlarınızı yönlendirmek, yatırımcı bulmak veya çocukları razı etmek için tahmininizin üzerinde vakit harcıyorsunuz. Yani, beğenseniz de beğenmeseniz de hepimiz satış işindeyiz."        

Drive ve Aklın Yeni Sınırları'nın yazarı Daniel H. Pink bu kitabında satış dünyasına eğiliyor. Pink, önceki kitaplarında olduğu gibi yine içgörülerini zengin sosyal bilim araştırmalarıyla destekliyor ve ne pahasına olursa olsun satış yapma anlayışının eskidiği günümüz dünyasında satışın yeni alfabesini yazıyor.

2. Kendi Kendine MBA – Josh Kaufman

Kendi Kendine MBA en değerli işletme derslerini, gerçek hayatta karşınıza çıkacak zorlukları aşmanıza yardım edecek bir şekilde basit ve etkili zihin modellerine dönüştürüyor. İşletme okullarına gitmek yerine bu kitabı okuyun. Hem daha iyi sonuçlar alacak hem de yüz binlerce doların cebinizde kalmasını sağlayacaksınız.

3. Steve Jobs Olsa Ne Yapardı? – Cevher Ceylan

iPhone, Amazon, Facebook, Dell, Bloomberg, Ford, PayPal, Alibaba, WhatsApp, IKEA gibi dev şirketlerin kurucu ve yöneticilerinden dünyanızı değiştirecek yol haritaları...

Çalışkanlık, akıllı yatırım, zekâ, yenilikçilik ve tutku, başarı öykülerinin belli başlı unsurları. Yine de girişimci adaylarının çoğunlukla gözden kaçırdığı bazı ayrıntılar var; duygusal zekâ, çalışanlara saygı, itibara yatırım, durmayı bilmek, “hayır” diyebilmek ve kârdan ziyade başarıyı önemsemek, bunun için gerekirse para kaybetmek gibi…

Dünyanın en zenginlerinin sıralandığı listelerde adı geçenler, hikâye ve tavsiyeleriyle bu kitapta.

4. Takım Oyunu – Seth Godin

Dünyanın en iyi pazarlamacılarından biri olan Seth Godin'in “Takım Oyunu” isimli kitabında özellikle yöneticileri ve takım liderlerini çalışanlarını, müşterilerini, yatırımcılarını ve benzer takipçilerini yönetebilmeleri için karşılarına çıkan fırsatları düşünmeye yönlendiriyor.

5. Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Kişisel gelişime meraklı olanları kendine çekmeyi başaran bu muazzam eser, Charles Duhigg imzalı usta bir kalem aracılığıyla okurlarına ulaşıyor. Yazarın hayatımızdaki alışkanlıklara değindiği bu kitapta, alışkanlıkların başarı ve başarısızlıklarımızı nasıl etkilediği hakkındaki ipuçları büyük bir titizlik ile işleniyor. Hayatınızdaki düzene başka çerçevelerden bakmaya başlayacağınız bu kitap ile siz de sahip olduğunuz tüm alışkanlıklarınız üzerine yeniden düşüneceksiniz!

6. Neden ile Başla – Simon Sinek

İnsanlar sizin NE sattığınızı değil, NEDEN yaptığınızı satın alırlar!

İnsanları manipüle etmek kolaydır. Ama bu, bize hem kurumsal, hem de bireysel anlamda uzun süreli bir başarı sağlamaz. Büyük liderler, çevrelerindeki insanları manipüle etmezler, onlara ilham verirler ve kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam oluştururlar. Hükümlere ya da emirlere göre hareket eden değil, aldıkları ilhamla içlerindeki arzuları motive olan insanlar yaratırlar.

Her şeye bir NEDEN ile başlayın. O işi yapmaktaki amacınızı, sebebinizi ve inancınızı belirgin kılın. NEDENiniz ile NEYİ, NASIL yaptığınız birbirleriyle tutarlı olurlarsa, insanlar size güvenirler ve size sadık kalırlar.

7. Çuvalladın! – Erik Kessels

Bu değerli kitapta hataları iyi fikirlere dönüştürmemiz ve çuvallarken başarılı olmamız için öneriler sunuluyor.

8. 80/20 Kuralı – Richard Koch

Oxford’da öğrenciyken bir hocam “Kitaplar çok daha hızlı okunabilir” demişti. “Zevk için değilse, bir kitabı asla baştan sona okuma. Önce sonuç, sonra giriş bölümlerini oku; ardından yine sonucu oku. Son olarak ilgini çeken parçalara şöyle bir göz at.” Aslında söylediği şuydu: Bir kitabın değerinin yüzde 80’i sayfaların yüzde 20’sinde gizlidir. İşte gerçek altın kural!

Bu kadar uğraşıyoruz, neden istediğimiz gibi olmuyor? Peki, hiç tahmin etmediğimiz bu satış rakamına nasıl oldu da bir çırpıda ulaştık? Yoksa değersiz şeylere boş yere zaman ve emek mi harcıyoruz? Belki de hem iş hem de özel hayatımızda bizi meşgul eden fazlalıklardan kurtulmanın zamanı gelmiştir. Richard Koch işin sırrını açıklıyor: Sonuçların yüzde 80’i sebeplerin yüzde 20’sinden kaynaklanır. O yüzde 20’yi bulun ve hayatınız sonsuza dek değişsin.

9. Sıfırdan Bire – Peter Thiel

Sıfırdan Bire, yeni girişimciler ve sürekli kendilerini geliştirmek isteyen büyük şirketler için çok önemli bir kılavuz. Bu kitabı okuyun, Peter’ın meydan okumasını kabul edin ve beklentilerin ötesine geçecek bir iş kurun.

10. Yalın Startup – Eric Ries

Eric Ries’ın kitabı, teknoloji sektörünün iş kurmaya ve ürün yaratmaya ilişkin yaklaşımlarına dair olağanüstü içgörüler sunuyor.

Sadece kitaplarla değil girişimci ruhlu insanların kendisiyle birebir görüşerek eğitim alma fırsatı yakalayan 1000 kişiden biri olma fırsatını yakalamak için YEA Akademi'ye başvurabilirsiniz. Başvuru yapmak için tıklayın.

 

Kaynak

 

 


Kardelen Özen

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Kardelen Özen..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.