Öğrenci Kariyeri Banner

Facebook ve Instagram'a Dava Açıldı!

Facebook ve Instagram'a Dava Açıldı!

Facebook ve Instagram'a, kullanıcı verilerini yasa dışı toplamaları nedeniyle dava açıldı. San Francisco federal mahkemesinde açılan dava, eski Google mühendisi Felix Krause'nin araştırmasından yola çıkıyor.

Facebook ve Instagram'ın iOS uygulamalarının, kullanıcıları izinsiz olarak yasa dışı bir şekilde izlemeye devam etmek için Uygulama İzleme Şeffaflığı'nı atlattığını iddia ederek Meta aleyhine bir toplu dava açılmasına karar verildi.

iOS 14'ten bu yana Apple'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT), kullanıcı açıkça devam etmelerine izin vermedikçe, uygulamaların kullanıcıları izlemeyi durdurmasını gerektiriyor. Facebook, ATT'ye net bir şekilde itiraz etti ve öngörülen kazançları üzerinde 10 milyar dolardan fazla bir etkisi olduğunu belirtti.

Meta İddiaları Reddediyor!

Fakat Bloomberg'e göre yeni bir toplu dava, Facebook ve Instagram sahibi Meta'nın, kullanıcı tercihleri ​​ve kapsam dışında kalma ne olursa olsun ATT'yi atlattığını ve veri topladığını iddia ediyorlar.

San Francisco federal mahkemesinde açılan dava, veri gizliliği araştırmacısı ve eski Google mühendisi Felix Krause'nin araştırmasından yola çıkıyor. Facebook ve Instagram'ın, kullanıcılar tarafından ziyaret edilen web sitelerine JavaScript kodu yerleştirdiği iddialar arasında.

Krause, bu JavaScript kodunun Meta'nın "herhangi bir web sitesinde yaptığınız her şeyi" izlemesine izin verdiğini ifade ediyor. Bu, normal reklam takibinden daha ileri gidiyor ve hatta teorik olarak sitelere yazılan şifreleri yakalamayı dahi kapsıyor.

Meta, dava hakkında henüz bir açıklama yapmadı fakat Krause'nin raporu, şirketin tarayıcı etkinliğini izlediğini kabul ettiğini ancak yasa dışı veri toplama suçlamasını reddettiğini belirtiyor.

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.