Öğrenci Kariyeri Banner

COVID-19 Kanseri Mi Taklit Ediyor?

COVID-19 Kanseri Mi Taklit Ediyor?

Kahramanmaraş'ta akciğer kanseri teşhisi konan ve acil ameliyat öncesi PCR testi de pozitif çıkan hastaya ameliyat öncesi COVID-19 tedavisi uygulandı. Tedavi sonrası tümörün yok olduğunun gözlemlenmesi sonrası, koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiği kanısına varıldı.

52 yaşındaki N.T, göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede sağ akciğerinde 4 santimetre çapında tümör tespit edildi. Kanser olabileceği düşüncesiyle yapılan tahliller sonrası N.T.'ye akciğer kanseri teşhisi konularak ameliyat yapılması konusunda karar alındı. Ameliyatı Kahramanmaraş'ta olacağını söyleyen hasta Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahine başvurdu.

Burada Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Kozanlı tarafından yapılan tetkikler sonrası ameliyata girmesini söyledi. Ameliyat öncesi her hastadan alınan korona testi pozitif çıkan hasta endişe oluştururken, tedavisine başlanan N.T.'nin son testi negatif çıktı.

Dr. Fatoş Kozanlı, tedavi sonrası tomografisi çekilen N.T.'nin akciğerindeki tümörün yok olduğunu belirlerken şunları söyledi; "Hastanın sağ akciğerinde 4 santimetreye ulaşan bir lezyon tespit edildi. Sonra akciğer tomografisi çekiliyor ve yine sağ akciğer 4 samtimetre büyüklüğünde radyolojik özelliği olarak akciğer kanserine benzeyen lezyonlar görülüyor." şeklinde konuştu.

Hastanın başka şikayetinin olmadığını söyleyen Dr. Kozanlı, "Ön planda akciğer kanseri düşünülerek akciğer kanserini ekarte etmek için yapılan bir çalışma yapıyoruz. Bir operasyona planladık. Sağlık bakanlığımızın kuralları gereği ameliyata alacağımı her hastaya covit testi yapılıyor ve biz de pcr testi yaptık. Hastaya antiviral tedavi verdik ve evine geldik. 14 gün sonra yeniden başvurması ve negatife dönünce ameliyatı yapacaklarını söyledik. Hasta tedavisini oldu 14 gün sonra geldi ve artık negatifleşmişti. Ameliyata hazırladık. ve son kez bir akciğer tomografisi çektik ve lezyonun tamamen ortadan kalktığını gördük. Eğer akciğer kanseri olmuş olsaydı tümör bu şekilde ortadan kalkmazdı. Daha kendi çalışmalarımızı inceledik, Türkiye ve dünyadaki çalışmaları inceledik. Dünya literatürünü yeniden gözden geçirdik ve benzer bulgulara rastlamadık" dedi.

Kaynak için tıklayınız


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.