Öğrenci Kariyeri Banner

Cebinizden Para Çıkmadan Avrupa'ya Gitmek Mümkün: Avrupa Gönüllü Hizmeti

Cebinizden Para Çıkmadan Avrupa'ya Gitmek Mümkün: Avrupa Gönüllü Hizmeti

Yurt dışına çıkmak, çoğumuzun hayalleri arasında yer alıyor. Fakat maddi yetersizliklerden dolayı bu hayalimizi sürekli askıya alıyoruz. İşte bu yazımız, askıya aldığınız yurt dışı hayalinizi tekrar gözden geçirmenizi sağlayacak. Sıfır maliyetle Avrupa'ya gitmek Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) programı ile mümkün. Peki nedir bu AGH? Nasıl Yapılır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti nedir?

avrupa gönüllü hizmeti

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH); Avrupa ülkelerinde, en az 2 ay en fazla 12 ay olacak şekilde gençlerin hem ülkelerin kültürünü öğrenmesini hem de sosyal projelerde gönüllülük esaslı çalışmanın önemini amaçlıyor. 

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti'ne nasıl başvurulur?

avrupa gönüllü hizmeti

Buraya tıklayarak başvuru sitesine gidebilirsiniz. Siteye girdiğinizde önünüze açılan sayfanın sol tarafında filtreleme seçeneklerini göreceksiniz. Bu kısımdan; gönüllülük yapmak istediğiniz ülkeyi ve gönüllülük yapmak istediğiniz alanı/konuyu seçebiliyorsunuz. Seçiminizi yaptıktan sonra aktif olan ve başvurabileceğiniz projeleri görebileceksiniz. 

 

Başvuru şartları neler?

AGH'de gönüllü olabilmeniz için 17-30 yaş arasında olmanız yeterli. Evet yanlış okumadınız, herhangi bir yabancı dil bilgisi dahi istemiyor. 

 

AGH için belli bir ücret ödememiz gerekiyor mu?

avrupa gönüllü hizmeti

AGH, projeye başvuru esnasında veya projeye katılım gösterdiğiniz süre boyunca sizden hiçbir şekilde ücret talep etmiyor. Aksine, siz projeye dahil olduğunuz andan itibaren bütün masraflarınız karşılanıyor. Yol masrafları, yeme-içme, konaklama, vize ve sigorta masraflarınızı kuruluşun kendisi karşılıyor. Ayrıca bunlara ek olarak, bulunduğunuz ülkenin para birimi baz alınarak sizlere cep harçlığı da veriliyor. Anlayacağınız sizin cebinizden hiçbir şekilde para çıkmıyor. Sadece kendi kişisel harcamalarınız olursa ekstra paraya ihtiyacınız olabilir fakat onun dışında harcama konusunda rahat olabilirsiniz. 

Başvuru süreci hakkında daha fazla ve detaylı bilgi için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

 

 


Aygül Binali

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Aygül Binali..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.