Öğrenci Kariyeri Banner

Bu Meslekleri Ancak Bekarlar Yapabiliyor

Bu Meslekleri Ancak Bekarlar Yapabiliyor

Düzensiz çalışma saatleri, bir ofis ortamından bağımsız çalışma alanı olan meslekler düzenli bir hayat için zorlayıcı olabiliyor. Bu şekilde değil evlilik insanın kendine bile vakit ayırmaya zamanı olmuyor. Farklı sebeplere bağlı olarak bekar kalmak isteyenler için meslek önerileri listemize sizin de aklınıza gelen meslekler varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz.

  • Uçuş Görevlileri: İlk etapta aklımıza pilotluk mesleği gelebilir. Ancak sadece pilotlar için değil hostesler için de aynı şartlar geçerlidir. Kariyer anlamında son derece prestijli bir meslek olarak çıkar. Havası ve karizması olduğunu inkar edilemez. Maddi açıdan da hayatınıza sağlayacağı avantajları düşününce ideal meslekler içerisinde gözüküyor. Hele bir de göklerde olmak gibi bir tutkunuz varsa hayal etmesi dahi güzel gelebilir. Ama tüm bu olumlu yanların yanı sıra kariyer hayatınız özel yaşamınızı bir yana bırakmanızı gerektirebilir. Hele ki yurt dışı uçuşlara da başlamışsanız ister pilot olun ister hostes artık bir gezginsiniz. Dünyayı gezmek fikri daha cazip geliyor ve ben özgürlüğüme düşkünüm diyorsanız durum farklı. Bu meslek tam da bekar kalmak isteyenler için iyi bir alternatif olabilir. Ancak bekarlık nereye kadar diyenlerdenseniz mesleğinizi seçmeden önce bir durup düşünmekte fayda var.

  • Yazılım Geliştiriciler: Yeni nesil meslekler arasında iş hacmi de oldukça geniş olan yazılım geliştiriciliği bir başka alternatif. İşinizi freelance olarak da yapabilirsiniz. Bu özgürlük sağlıyor gibi gözükse de gecenizi gündüzünüze karıştıran bir çalışma sisteminiz olabilir. Yüksek konsantrasyon ile saatlerce bir bilgisayar ekranının başında olmalısınız. Her an beklenmedik sorunlar çıkabilir. Bu durumda kriz anlarına müdahale için daima çalışabilir olmanız gerekebilir. Çok fazla "Mesai biter paydos." deme şansınız yok.

  • Tur Rehberleri: Bir gezgin meslek grubu daha. Tercihen bölgesel çalışarak bu işi daha kontrol edilebilir tutanlar da olabilir. Ancak istikralı bir kariyer için sınırlarınızı kaldırmanız gerekiyor. Bu durumda 3 gün Avrupa 5 gün Amerika gezmenin keyfiyle beraber düzenli bir ev hayatı zora girebilir. Tercihiniz bekarlıktan yanaysa dünyayı keşfetmek için ne bekliyorsunuz?

  

  • Seyahat Blogger ya da Vloggerları: Bir nevi sanal dünyanın tur rehberleri diyebiliriz onlar için. Uzaktan oh ne güzel hem geziyor hem para kazanıyor denilebilen bu yeni nesil meslek sizin için cazip olabilir mi? İnternet dünyasındaki hız ve sürekliliği düşününce hızlı bir çalışma temposu sizi bekliyor.

  • Astronotlar: Gerçek anlamda onların hayatı başka bir dünya. Eğer idealinizde uzayı keşfetmek varsa astronot olmayı seçebilirsiniz. Ancak maksat bekar kalmaksa illaki Mars’a kaçmanıza gerek yok :)

  • Denizciler: İster bir gemi kaptanı olun ister bir gemi çalışanı. Hayatınızı denizlere adamaya hazır mısınız? Sanırım sadece bekar kalmak isteyenler için bir meslek olarak düşünemeyiz. Çünkü aylarca karaya çıkmadan süren deniz yolculukları için gerçekten tutkun olmanız gerekiyor.

  • Barmenler: Çalışma saatleri açısından baktığımızda gecesi gündüzü birbirine karışan bir meslek grubu. Sürekli olarak eğlence sektörünün içindesiniz. Seviyorsanız ne ala, güzel bir iş alanı. Ancak aynı zamanda kriz yönetimi konusunda da iyi olmanız lazım. Zira özel hayatınızda çıkabilecek kıskançlık krizleri için hazır olun. Ama ben bekar kalmak isteyenlerdenim diyorsanız barmenlik seçenekleriniz arasında olabilir.

  • Sağlık Mensupları: Bekar kalmak isteyenlerden çok idealizmin ağır basması ve meslek aşkı diyebileceğimiz bir meslek grubu. Zorunlu hizmet, acil durumlar, nöbetleri düşününce zorlayıcı faktörleri görebiliriz. Ancak söz konusu insan hayatıysa gerisi teferruat diyerek büyük bir özveriyle çalışan doktorlar ve diğer sağlık sektörü mensupları için bekarlıktan ziyade idealist bir durum ortaya çıkıyor.

  • Arkeologlar: Yeri yurdu her daim değişime açık bir çalışma alanına sahip meslek grubudur. Her daim kazı alanında değiller elbet. Ancak bir proje için çalışmaya başladıklarında uzun dönem evlerinden uzak olacakları kesin. Tarihi büyüleyici bulan ve bekar kalmak isteyenler için iyi bir alternatif olabilir mi? Ne dersiniz?

  • Muhabirler: Gazetecilikte işin sahadaki kısmını üstlenen muhabirler için de düzenli bir yaşam çok da kolay değil. İster magazin muhabiri olsun ister savaş muhabiri mesai saatleri açısından ortak paydada buluşuyorlar. Gece gündüz haber kovalamakla görevli bir muhabir olmak için bu mesleğe tutkuyla bağlı olmak gerekiyor sanırım. Siz de bekar kalmayı tercih edenlerdenseniz meslek seçiminde listenize muhabir olmayı da ekleyebilirsiniz.

KAYNAK


Sude Genç

KTO Karatay Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi. İnstagram: sugenc20

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.