Beethoven'ın Yarım Kalan Eserini Yapay Zeka Tamamladı!

Beethoven'ın Yarım Kalan Eserini Yapay Zeka Tamamladı!

Ünlü Alman klasik müzik piyanisti ve bestecisi Beethoven'ın yarım kalan 10. Senfonisi yapay zeka tarafından tamamlandı.

Yapay zeka üstüne yapılan araştırmalar, tartışmalar, çalışmalar devam ederken, onun neler yapabileceği ve sınırları halen tam olarak saptanabilmiş durumda değil. Bazı bilim insanları yapay zekanın ulaşabileceği noktaları heyecan verici bulurken, bazıları ise bunu tehlikeli buluyor. Yapay zekanın değişim ve gelişiminin her anının insan kontrolünde olması gerektiğini savunan pekçok insan var. 

Yapay zekanın insan gibi duygusal bir varlık olmayışı ve keder, acı, üzüntü, mutluluk, heyecan, aşk gibi duyguları yaşamaması sebebiyle bunları yapamayacağı öne sürüldü. Tartışmalar devam ederken, yapay zeka bu süreç içerisinde önemli birkaç müzik çalışmasını tamamlamış oldu.

Google’ın yapay zeka programı Magenta, geçtiğimiz aylarda Nirvana’nın solisti Kurt Cobain’in esintilerini taşıyan Drowned in The Sun isimli bir şarkı ortaya çıkarmıştı. Son olarak ise, bir grup müzisyen ve bilim insanı yapay zekayı kullanarak, Ludwig van Beethoven'ın vefat ettiği için tamamlayamadığı, yarım kalan eseri 10. Senfonisini tamamladılar.

Ekibin içerisinde yer alan ve Reutgers Üniversitesi’nde Sanat ve Yapay Zeka Laboratuvarı direktörü olan Ahmed Elgammal, yapay zekanın bizzat kendisinin bir sanat eseri olduğunu, müzik üretme ve müzik hakkında bilgi edinme şeklinin şu andakine çok benzediğini dile getirerek, “Örneğin bir e-posta yazıyorsunuz. E-posta sizin için bir sonraki kelimenin ne olduğunu tahmin etmeye çalışır. Yani müzikte, yapay zekaya bir sonraki notayı nasıl tahmin edeceğini öğretmeye çalışıyor. Yapay zeka, çok sayıda müziğe bakarak temelde bunu nasıl yapacağını öğrenebilir.” dedi.

Eserin önümüzdeki hafta yayınlanacak final versiyonunu sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kaynak için tıklayınız


Simay Kurtçu

Site İçerik Koordinatörü

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.