Öğrenci Kariyeri Banner

Ayasofya'da Bir Tahribat Daha: Su Haznesini Kırıp Ayakkabılık Yaptılar!

Ayasofya'da Bir Tahribat Daha: Su Haznesini Kırıp Ayakkabılık Yaptılar!

Ayasofya’da bulunan tarihi bir su haznesinin kapağının kırılarak ayakkabılık olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz ay Ayasofya’da yaşanan İmparatorluk Kapısı skandalından sonra bu kez de Ayasofya’nın tarihi su haznesinin kapağı kırıldığı ortaya çıktı. Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, olayı sosyal medya hesabından duyurarak tarihi su haznesinin kapağının kırıldığını ve insanların ayakkabılarını içine koyduğunu söyledi.

Yavaşçay, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu fotoğrafı dün gece (24 Nisan) saat 22.43’te Ayasofya Camiinde çektim, Osmanlı’dan kalma su haznesinin kapağını kırıp içine ve yanına ayakkabılarını koymuş insanlar, kimsenin umurunda değil bu durum, yardıma ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Henüz yetkililerden konu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Geçtiğimiz Ay İmparator Kapısı Parçalanmıştı!

Geçtiğimiz ay ise, Doğu Roma kaynaklarında, Nuh’un Gemisi’nin tahtalarından yapıldığı söylenen Ayasofya’nın İmparator Kapısı, kimliği belirsiz kişilerce parçalanmıştı. Hatta ahşap kapının bazı kişilerce kutsal sayılarak yendiği iddia edilmişti.

Olayın gündem olmasının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada, Ayasofya’nın İmparator Kapısı’ndaki hasara dair “Ufak bir dokunma ile tahribat oluşmuş” açıklamasında bulunmuştu.

Müdürlük, oluşan tahribatta herhangi bir güvenlik zaafiyeti olmadığını belirtmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Ancak takdir edersiniz ki Müze statüsünde iken günde 18-19 bin bandında olan ziyaretçi sayısı camiye dönüştürülmesi ile 40-45 binleri bulmaktadır.”

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.