Öğrenci Kariyeri Banner

Avrupa'da Yalnızca İngilizce İle Yaşayabileceğiniz Ülkeler!

Avrupa'da Yalnızca İngilizce İle Yaşayabileceğiniz Ülkeler!

Avrupa'da yaşamak için en önemli şartlardan biri gidilecek olan ülkenin dilini öğrenmek. Bazı Avrupa ülkelerinde İngilizce iletişim kurmak diğer ülkelere göre daha kolay. Bazı ülkeler ise kendi dilini bilmeyenlere daimi oturum ve vatandaşlık vermiyor. 

InterNations'ın tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yurt dışında yaşamaya başlamanın önündeki en büyük korku dil engeli. Avrupa'ya taşınmak isteyen ancak dil engeli nedeniyle endişeli olanlar, İngilizcenin en çok konuşulduğu ülkelere öncelik verebilir ya da dil yeterliliği isteyen ülkelerden uzak durabilir.

En İyi İngilizce Konuşan Ülkeler

Bir Avrupa Komisyonu araştırmasına göre, Avrupa Birliği vatandaşlarının yüzde 56'sı en az bir yabancı dil konuşabiliyor. Küresel eğitim şirketi Education First (EF) yayınladığı İngilizce Yeterlilik Endeksi ile Avrupa'da Anglosakson ülkeler dışında en iyi İngilizce konuşan ülkeleri sıralıyor. 

En iyi İngilizce konuşulan ülkeler listesinde 10. sırada Hırvatistan yer aldı. Finlandiya ve İsveç sırasıyla 9. ve 8. sırada kalırken Danimarka 3. sırada yerini buldu. Avusturya 800 üzerinden 641 puanla 2. olurken zirveye Hollanda çıktı. Hollandalıların yüzde 91 ila 93'ü İngilizce bir diyaloğu anlayabileceğini söylüyor. 

Avrupa ülkeleri içerisinde en düşük puana sahip ülke ise İtalya. 

Hem yurt dışında yaşamak hem de dilimi geliştirmek istiyorum diyenler için Orbis, yazının içerisinde yer alan ülkelerin birçoğunda dil eğitimi imkanı sunuyor. Dilerseniz temel, dilerseniz akademik ya da mesleki programlarda eğitim alabileceğiniz dil okullarını ve daha birçok yurt dışı eğitim fırsatlarını sizlerle buluşturan Orbis'i buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Oturma İzni İçin Dil Belgesi İsteyen Ülkeler

Yabancı dil öğrenmekte zorluk çekenlerin dikkat etmesi gereken ülkelerin başında, oturum izni ve vatandaşlık almak için dil belgesine tabi tutan ülkeler bulunuyor.

Almanya kalıcı oturum ve vatandaşlık için Almanca öğrenmeyi şart koşuyor. Daimi oturum veya vatandaşlık alabilmek için Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi'ne (CEFR) göre B1 düzeyinde Almanca bilmek gerekiyor. 

Norveç geçici oturum izinleri için dil zorunluluğu uygulamazken daimi oturum izinleri için Norveççeye hakimiyet istiyor. Duruma göre 250 ila 500 saat süren Norveççe derslerini tamamlamak ya da A2 seviyesinde bir belge sunmak, daimi oturma izni şartlarından. 

İsviçre'de de daimi oturma izni için Almanca, Fransızca ya da İtalyanca dillerinden birinde A2 seviyesinde konuşma ve A1 seviyesinde yazma becerisi gerekiyor.

 

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.