Öğrenci Kariyeri Banner

Apple, Amazon ve Intel, Son 3 Aylık Toplam Cirosunu Açıkladı!

Apple, Amazon ve Intel, Son 3 Aylık Toplam Cirosunu Açıkladı!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Amazon, Intel ve Apple, Ocak-Mart 2022 döneminde elde ettikleri toplam geliri açıkladı. Apple'da her şey yolunda ilerlerken Amazon, 7 yıl sonra ilk defa zarar ettiğini duyurdu.
Geçtiğimiz günlerde Google, Microsoft ve Meta’nın gelirini açıklamasının ardından bugün, Amazon, Apple ve Intel de raporlarını paylaştı.

Apple, 2022 yılının ilk çeyreğinde gelirinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 97,3 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Şirketin net kârı da yüzde 6 oranında artarak 25 milyar dolara çıktı.

Apple, raporunda telefon ve bilgisayar satışlarının arttığını, tablet satışlarınınsa azaldığını açıkladı. Şirket, iPhone satışlarının tutarını 50,6 milyar dolar, iPad satışlarının 7,6 milyar dolar ve Mac satışlarının 10,4 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Amazon'da 7 Yıl Sonra İlk Düşüş!

E-ticaret devi Amazon, 2015 yılından bu yana bir ilke imza atarak bir çeyrek döneminde zarar ettiğini duyurdu. Şirket, gelirinin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 116,4 milyar dolara ulaştığını duyursa da net kârda 3,8 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

Amazon Üst Yöneticisi Andy Jassy, bu durumu salgın ve Ukrayna’da çıkan savaşın getirdiği alışılmadık büyüme ve zorluklara bağladı.

Intel'in Satışları Son 3  Ayda Azaldı

Intel, 2022 yılının ilk çeyreğinde gelirinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 azaldığını ve 18,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Fakat şirketin kârı aynı döneme göre yüzde 141 artarak 8,1 milyar dolara ulaştı. Intel, son üç ayda satışlarının azaldığını da açıkladı.

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.