Almanya Erasmus Vize Süreci

Almanya'da Erasmus yapmaya karar verdiyseniz; vize alım sürecinde yapılması gerekenleri kapsamlı bir şekilde yazımda bulabilirsiniz. Öncelikle size vereceğim ilk tavsiye: İnternette bu konuyla ilgili yazılmış ve okumuş olduğunuz tüm yazıların, blogların tarihlerinin  güncel olmasına dikkat edin. İstenilen belgeler ve ödenilen ücretler yıldan yıla değişebilmektedir. Kendi okulunuzdan Erasmus 'u kazandığınıza dair belge ve Erasmus yapmaya hak kazandığınız okulun size gönderdiği kabul mektubu (accepting letter)  elinize ulaştıysa, yapmanız gereken bir sonraki adım vize belgelerini eksiksiz bir şekilde toplamaya başlamaktır. Bu iki belge elinizde ise vize randevusu almak için iDATA ' yı aramalısınız. iDATA Almanya Konsolosluğu' ndan randevu almak için yetkilendirilmiş tek kurumdur. iDATA' nın internet sitesinden ve çağrı merkezinden randevu alınabilmektedir. Fakat Erasmus 90 günü aşan bir süreç olduğu için randevu alabilmenizin tek yolu çağrı merkezini aramaktır. 31 TL (2017 yılı için) ücret karşılığında iki hafta sonraya randevu veriliyor. Randevu alınır alınmaz size gelen mail adresinizde istedikleri tüm belgeler yazmaktadır.


İstenilen Belgeler


1- En az bir yıl geçerli (imzalı)  T.C. pasaportu. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki sayfası boş olmalıdır.

2-  2 adet vesikalık fotoğraf

3- Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet başvuru formu

4- Güncel öğrenci belgesi ve transkriptinizi gösteren belge

5- Tüm aile bireylerini gösteren, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. Nüfus Müdürlüğünden alınan bu belgede yer alan düşünceler kısmının eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. (Belgeyi Almanya vizesi için aldığınızı belirtin.)

6- Kalacağınız süreleri içeren sağlık sigortası. Konsoloslukta A/T 11 belgesi isteniyor. Kısaca anneniz ya da babanız sigortalı ise sizinde Almanya'da sigortalı olmanızı sağlayan belgedir. Yaptırdığınız sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Sigorta süresi en az 90 gün olmalı ve Almanya' ya gittikten sonra yerel bir üniversite sigortası ile yenilenmelidir.

7- Almanya'da kalacağınız süre zarfında geçiminizi nasıl sağlayacağınıza dair kişinin noter onaylı taahhütnamesi. Almanya'da kalmak için gerekli asgari ücret 720 Eurodur (2017 yılı için ). Bu belge okulunuzun verdiği hibenin eksik kalan miktarını ödeyip ödeyemeyeceğinizi, eğer hibesiz yani burssuz Erasmus öğrencisi iseniz bu ücretin tamamını ödeyeceğinize dair teminat verir. Belgeyi  noter onaylı yeminli tercümanlar tarafından Almanca'ya çevirttirmelisiniz.

Bankalar bu süreçte sıkıntı olabilmektedir. Türkiye' den Almanya'ya para gönderim sırasında neredeyse tüm bankalar komisyon almaktadır. Türkiye'den yatırdığınız parayı  komisyonsuz olarak TEB bankası aracılığı ile Almanya'da bulunan DEUSTCHE Banktan çekebilirsiniz. Belgeleriniz tam bir şekilde konsolosluğa gittiğinizde vizenizi onaylayıp, en kısa sürede evinize göndermektedirler.

Not: Konsolosluğu aradığınızda sizden tüm belgelerin Almanca olması gerektiğini söyleyeceklerdir. Noter yazısı, A/T 11 belgesi mutlaka Almanca olması gerekirken; kabul yazısı, sigorta evrakınız, nüfus kayıt örneği gibi belgelerin İngilizcesi yeterlidir. Her evrakın iki fotokopisini almayı unutmayın.

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.