Öğrenci Kariyeri Banner

2020'nin En Mutlu ve En Mutsuz Ülkeleri Açıklandı!

2020'nin En Mutlu ve En Mutsuz Ülkeleri Açıklandı!

İçinde bulunduğumuz 2020 yılında, dünyamız birden fazla felaketle karşılaştı. Sanırım gelecek yıllarda hiçbirimiz bu yılı iyi hatırlayamayacağız, ne yazık ki. Özellikle koronavirüs salgını sebebiyle geçtiğimiz bu zorlu süreçte hepimizin ihtiyacı olan en önemli şey mutlu olmak. Her yıl Birleşmiş Milletler tarafından yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan Dünya Mutluluk Raporu’ndan 2020’nin en mutlu ülkeleri ve şehirleri ile en mutsuz ülkeleri ile şehirlerini paylaşacağım sizlerle.

2020 Dünya Mutluluk Raporu, 156 ülkeyi vatandaşlarının kendi yaşamlarını değerlendirme şekillerine dayanarak kendilerini ne kadar mutlu hissettiklerine göre sıralamıştır. Birleşmiş Milletler, bu raporun hazırlanma amacının insanları neyin mutlu ettiğini daha iyi anlamak ve böylece vatandaşlarının refahını teşvik etmek isteyen politikacılara kaynak sunmak olduğunu söylüyor. Rapora göre insanların refah seviyeleri ve kendilerini mutlu hissetme nedenleri; iyi bir sosyal çevre, kendini güvende hissetme duygusu, kamu kurumlarına güven, güvenli bir ortam ve sağlıklı yaşamdır.

2012’de ilk kez yayımlanan bu raporda her zaman ilk sıraları İskandinav ülkeleri almıştır. Finlandiya üst üste üçüncü kez dünyanın en mutlu ülkesi olurken, 156 ülke arasında en alt sırada Afganistan yer almıştır.

En Mutlu 10 Ülke

Finlandiya

 1. Finlandiya
 2. Danimarka
 3. İsviçre
 4. İzlanda
 5. Norveç
 6. Hollanda
 7. İsveç
 8. Yeni Zelanda
 9. Avusturya
 10. Lüksemburg

En Mutlu 10 Şehir

 1. Helsinki, Finlandiya
 2. Aarhus, Danimarka
 3. Wellington, Yeni Zelanda
 4. Zürih, İsviçre
 5. Kopenhag, Danimarka
 6. Bergen, Norveç
 7. Oslo, Norveç
 8. Tel Aviv, İsrail
 9. Stockholm, İsveç
 10. Brisbane, Avustralya

En Mutsuz 10 Ülke

Afganistan

 1. Afganistan
 2. Güney Sudan
 3. Zimbabwe
 4. Ruanda
 5. Orta Afrika Cumhuriyeti
 6. Tanzanya
 7. Botswana
 8. Yemen
 9. Malawi
 10. Hindistan

En Mutsuz 10 Şehir

 1. Kabil, Afganistan
 2. Sanaa, Yemen
 3. Gazze, Filistin
 4. Port-au-Prince, Haiti
 5. Juba, Güney Sudan
 6. Dar es Salaam, Tanzanya
 7. Delhi, Hindistan
 8. Maseru, Lesotho
 9. Bangui, Orta Afrika Cumhuriyeti
 10. Kahire, Mısır

Türkiye'nin Mutluluk Sıralaması

Türkiye, geçen yılın raporunda 79. sıradayken, bu yıl 14 sıra gerileyerek 156 ülke arasında 93. sırada yerini almıştır. İnsanların bugünkü yaşamlarını değerlendirmesine göre hazırlanan bu listede Türkiye’den üç şehir yer alıyor: Ankara 96, İstanbul 115, İzmir ise 133. mutluluk sıralamasında.

Kaynak


Serap Akın

DEÜ - Yönetim Bilişim Sistemleri

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.