Öğrenci Kariyeri Banner

Yumuşak Robot: Ahtabot

Yumuşak Robot: Ahtabot
Ahtapottan esinlenerek yapılan yumuşak ve esnek robot siyah ışık altında parlıyor. Mükemmelleştirilmesi iki yıl almış ama üretimi için birkaç dolarlık malzeme yetiyor.

Robotların tutukluk yapan, kazık gibi makineler olduğuna dair önyargılarınızı bir kenara bırakın. Sekiz santimetrelik “ahtabot” robot dünyasını değiştiriyor.

Ahtabot dünyanın yumuşak yapılı, otonom ve zincirlerini kırmış ilk robotu. Kablosu, pili ve sert metali yok. Adını aldığı ahtapot gibi iskeletten yoksun.

3895_m

Mühendislik profesörleri Robert Wood ve Jennifer Lewis liderliğinde çalışan Harvard Üniversitesi araştırma ekibi, işe yarar bir tane bulana kadar 300 farklı tasarım denemiş. Ahtabot, robot kullanımında devrim yaratabilir. Geleneksel robotlar, “otomasyon söz konusu olduğunda çok iyiler ama insanlarla iletişim konusunda zayıflar,” diyor Wood. Yumuşak robotlar daha güvenli bir çözüm yolu. “Karşısına bir şey çıktığında basket topuna toslamak gibi oluyor. Size zarar vermiyor.”

Ahtabottan önceki yumuşak robotlar ya melezdiler –pilin ya da kabloların bulunduğu iç kısımları sert, dış kısımları esnekti– ya da dıştaki bir kabloya bağlı çalışıyorlardı. Ahtabot bu kısıtlamaları ortadan kaldırıyor. Yeni robot pnömatik enerji (üstte, pembe boyayla işaretli) sayesinde hareket ediyor: İçsel devre kimyasal tepkime başlatıyor ve sıvı hidrojen peroksit yakıtını gaza çeviriyor. Gazla şişen kollar hareket etmesine olanak veriyor. Robotun tümü üçboyutlu yazıcı yardımıyla silikondan yapılmış.

Ahtabot halihazırda bir prototip –ama hareketli kolları teknolojinin işlediğini gösteriyor. Wood, hedefin sağlık sistemi gibi bir uygulama alanı bulmak olduğunu söylüyor. Yumuşak robotlar, biyo–uyumlu ve biyo–çözünür malzemelerden yapılabiliyor. Hatta daha etkin ve daha az müdahale gerektiren endoskopilerde kullanılmak üzere yutulabilecek kapsüller olarak şekillendirilebiliyor.

Bir başka kullanım alanı da Amerikan futbolu oyuncularının kullandığı dizlikler olabilir. Robot, yaklaşan bir müdahaleyi sezebilir ve sakatlık yaşanmasını önlemek için hemen şişebilir.

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.