Yoksa Yapay Zeka Mutluluğu Elimizden Mi Alıyor?

‘Ne büyüttünüz şu Yapay Zekayı, artık gündemi değiştirseniz mi?’ gibi söylemlerinizden önce bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

WhatsApp Image 2019-07-26 at 20.20.16

Film seçmek  her zaman sancılı bir süreç olmuştur. Genelde süreç hüsranla biter veya onca aramaya değmeyecek bir film bulunur. İşte yine böyle bir zamanda ‘Keşke bir uygulama olsa bizi film seçme derdinden kurtarsa’ diye düşünmüştüm. Sonra, bu dediğim şey için tasarlanmış birkaç uygulamayla karşılaştım ama hem uygulamalar benim istediğim gibi değildi ki onların da yanılma payı vardı hem de bir şey fark etmiştim. Aslında yapay zekanın bizim yerimize düşünmesine ve karar vermesine gerek olmadığına karar verdim. Çünkü film gibi eğlence içeriğinde bile kolaya kaçıp seçimi onun yapmasını istemek ne kadar akıl karıydı?

pexels-photo-2398354

Süreç, filmler hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileceğim IMDb uygulamasını indirmemle değişti. Orada seyrettiğim ve bir şekilde önerilmiş, izlemek istediğim filmleri listeledim. Uygulamada biraz daha zaman geçirdikçe listemde ki filmlerin yönetmenlerine, onların yaptığı diğer filmlere, o filmlerde oynayan çok farklı oyunculara, ve o oyuncuların diğer filmlerine ulaşmıştım. Ne kadar çok film, oyuncu, yönetmen gördüğümü tahmin etmişsinizidir. Ayrıca o filmlerin konularını ve yorumlarını okudum.Yeni filmler keşfettim ve listelerime ekledim.Yani gerçekten eğlenerek ilgi alanım hakkında bolca bilgiye sahip olmuştum.Film kültürümü eğlenerek geliştirmeye başlamıştım.

WhatsApp Image 2019-07-26 at 20.20.16 (1)

Tüm bunları yaparken gerçekten eğlendim. Filmler hakkında bilgi edinme işini son dakikalara bırakmayıp amacımı film kültürü edinmek olarak değiştirdiğim için süreç beni önceki gibi yormamıştı da.Bu süreçte film kültürü edinmek en büyük kazancım olsa da ben keşfetmenin mutluluğunu ayrıca merak ve öğrenme duylarının güzelliğini yaşadım. Tüm bu pozitiflikleri sizce de bir yapay zekaya bırakmak ne kadar mantıklı? Yapay zeka bize birçok konuda fayda sağlıyor olsa da ve bazı durumlarda bizi bizden daha iyi tanıdığını iddia etse de, bence yapay zekayı kullanmayı tercih ettiğimiz alanlar hakkında düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Yapay zeka bizim düşünmemizi, temel ihtiyaçlarımızı gidermemizi yani insanlığımızı, daha çok hissetmemiz gereken zamanda, yavaş yavaş köreltiyor gibi…

Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizimle yorumlar kısmında paylaşın.

Kaynak: Bir de Benden Dinleyin 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir