Öğrenci Kariyeri Banner

Üniversite Tercihinde Akademik Başarı Faktörü: URAP

Üniversite Tercihinde Akademik Başarı Faktörü: URAP
Üniversiteye hazırlık döneminde, ön lisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora aşamalarında tercih etme kriterlerimiz genellikle sıralamamız ve kontenjan alımı yapılırken sahip olduğumuz maksimum puan ve giriş yapabileceğimiz en iyi puan derecesindeki okullara göre yapılır.

Gözden kaçırdığımız tek şey o üniversitenin ya da enstitünün akademik başarısıdır. Bunu da araştırmak istersek birçok üniversiteni birçok bölümünü tek tek tanıyan, bilen insanlara sormamız gerekir.

URAP ( University Ranking by Academic Performance) faktörü bu konuda bize hazır ve nitelikli bir bilgiyi toplu bir şekilde sunar. Tercih edeceğimiz bölümün ve kurumun sıralamasını dünya ve ülkemizdeki konumunu bize gösterir. Sanılanın aksine sıralama olarak gerilerde olan okulların eğitimlerindeki akademik başarımlarının üst sıralarda olabileceğini görebilirsiniz.

URAP Araştırma Laboratuvarı 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulmuştur. Şu an ilk çalışmalarına göre daha nitelikli ve kapsamlı araştırmalar yaptıklarını da görebilirsiniz.

URAP’ın kullandığı araştırma kriterlerine bir göz atmak gerekirse;

 • Makale Sayısı (Araştırma)

 • Öğretim Üyesi Başına Düşen Makale Sayısı (Araştırma)

 • Atıf Sayısı (Araştırma)

 • Öğretin Üyesi Başına Düşen Atıf Sayısı (Araştırma)

 • Toplam Bilimsel Doküman Sayısı (Araştırma)

 • Öğretim Üyesi Başına Düşen Toplam Bilimsel Doküman Sayısı (Araştırma)

 • 2016-2017 Yılı Doktora Mezun Sayısı (Eğitim ve Araştırma)

 • Doktora Öğrenci Oranı (Eğitim ve Araştırma)

 • Öğretim Üyesi Başına Düşen Öğrenci Sayısı (Eğitim)


Bu kriterlere göre URAP her yıl belli zamanlarda ülkemizdeki üniversitelerin başarı sıralarını yayınlamaktadır. Son (26 Nisan 2019) yapılan 2018 yılı Dünya bilim alanı sıralamalarında Türk Üniversiteleri'nin durumu göre;

 1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi  89 Puan

 2. İstanbul Teknik Üniversitesi  70 Puan

 3. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 51 Puan

 4. Hacettepe Üniversitesi  49 Puan

 5. İstanbul Üniversitesi  47 Puan

 6. Boğaziçi Üniversitesi  46 Puan

 7. Gazi Üniversitesi  39 Puan

 8. Koç Üniversitesi 38 Puan

 9. Ege Üniversitesi 33 Puan

 10. Ankara Üniversitesi 29 Puan

 11. Yıldız Teknik Üniversitesi  26 Puan

 12. Atatürk Üniversitesi  18 Puan

 13. Erciyes Üniversitesi  16 Puan

 14. Karadeniz Teknik Üniversitesi  13 Puan

 15. Sabancı Üniversitesi 13 Puan

 16. Dokuz Eylül Üniversitesi  13 Puan

 17. Selçuk Üniversitesi  11 Puan


Bu puan tablosu  üniversitelerin toplamda kategorileri göre aldığı değerlerle oluşturuluyor. Tabi ki bölüm bazında da araştırmalar mevcut. İncelemek isterseniz buraya TIKLAYABİLİRSİNİZ. URAP’ın resmi web sitesindeki daha ayrıntılı bilgilere kolaylıkla ulaşabileceğinizi de unutmamanız gerek.

Bir üniversite öğrencisi olarak tercih yaparken kullandığım bu veriler ve bölümümle alakalı öğrendiğim sıralamaları kullanarak ve ÖSYM’nin bir önceki yıl açıkladığı yerleştirme sıralamalarını harmanlayıp tercih listemi oluşturmuştum.

URAP faktörünün ne kadar önemli olduğunu üniversitede geçirdiğim süre ve öğrenim kalitemdeki aldığım geri dönüşlerle deneyimlemiş de oldum.

Bizler de ÖğrenciKariyeri olarak tercih döneminde olan tüm öğrenci ve akademisyen adaylarına şimdiden başarılar diliyoruz.

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.