Öğrenci Kariyeri Banner

Üniversite Öğrencilerine Burslu Tematik Yaz Okulu Fırsatı

Üniversite Öğrencilerine Burslu Tematik Yaz Okulu Fırsatı
Yunus Emre Enstitüsü tarafından 2010 yılında uygulamaya konulan yaz okulu projesi bu yıl gerçekleştirilecek tematik yaz okulları ile çeşitleniyor.

Temelde Türkçe öğretimi niteliğinde başlayan yaz okulu projesi, kültürel ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra gezi programları ile Türkiye’yi ve Türk dilini yaşayarak öğrenme fırsatı sunuyor.

2018 yılında başlatılan Türk Sineması Yaz Okulu bu yıl da devam ederken, Türk Edebiyatı Yaz Okulu ve Arkeoloji Yaz Okulu projeleri ile yaz okullarına yeni renkler eklendi.

22 Temmuz – 04 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi öngörülen tematik yaz okullarının kapanış programının İstanbul’da yapılması planlanacak.

TÜRK EDEBİYATI YAZ OKULU 

knowledge-1052010_960_720

Yaz okulu öğrencilerinin, Türk edebiyatçılarıyla bir araya gelerek Türk edebiyatının farklı yönlerini keşfetmeleri ve çeviri noktasında kendilerini geliştirebilmeleri amaçlanıyor. Bunların yanı sıra İstanbul’da Türk edebiyatçılarına ilham olan mekânlara ve bu edebiyatçıların yaşamına tanıklık etmiş anıların ve eşyaların sergilendiği yerlere düzenlenecek olan gezilerle zihinlerden silinmeyecek bir program hedefleniyor.

Yaz Okulu Programı kapsamında, Türk edebiyatı yazarları, şairleri ve akademisyenlerle buluşmalar; okuma ve çeviri atölye etkinlikleri, uzmanlar tarafından verilecek zengin içerikli seminerler, Türk edebiyatı mekânlarına geziler (Gülhane Parkı Alay Köşkü, Ahmet Hamdi Tanpınar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sait Faik Abasıyanık Müze Evi, Masumiyet Müzesi, Edebiyat müzeleri, şair ve yazarların anı evleri, yayınevleri, kütüphane gezileri.), Türkiye’nin Çeviri ve Yayım Destek Programı (TEDA) ile ilgili etkinlikler düzenlenerek zengin bir içerik sunulacak.

Daha fazla bilgi ve başvuru için lütfen tıklayınız

Dünya Kültür Mirasında Türkiye: ARKOELOJİ YAZ OKULU

mosaic-60610_960_720

Türkiye’nin kültürel mirasının yurt dışında daha yakından tanıtılması amacıyla düzenlenen Dünya Kültür Mirasında Türkiye-Arkeoloji Yaz Okulu kapsamında, kültürel mirasa ve arkeolojiye meraklı üniversite öğrencileri misafir edilecek.

Troya Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem ASLAN’ın akademik danışmanlığında hazırlanan yaz okulu programı kapsamında Anadolu uygarlıklarının arkeolojik yapılarının, tarihi, mimari ve sanat tarihi açısından incelenmesi, vs. hakkında üniversite hocaları, kazı başkanları, alan uzmanları, müze müdürleri, vb. uzmanlar tarafından zengin içerikli seminerler verilecek. Kazı alanları ve ören yerleri için hazırlanan belgesellerin ve filmlerin gösterimi yapılacak. Troya, Efes, Göbeklitepe, Boğazköy-Hattuşaş Ören Yerleri; Troya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Zeugma, Şanlıurfa, Çorum ve Boğazköy Müzeleri gezileri; İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Kütüphanesi ziyaretleri ile Çanakkale, İzmir, Şanlıurfa, Gaziantep, Ankara, Çorum, İstanbul gezileri düzenlenecek.

Daha fazla bilgi ve başvuru için lütfen tıklayınız

TÜRK SİNEMASI YAZ OKULU

movie-918655_960_720

Bu sene ikincisi gerçekleştirilecek Türk Sineması Yaz Okulu, İstanbul Şehir Üniversitesinin Dragos yerleşkesinde, yine İstanbul Şehir Üniversitesi ve Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin sinema birikimini dünya ile paylaşmak ve Türk sinemasını daha yakından tanıtmak amacıyla düzenlenen Türk Sineması Yaz Okulu’nda, Türk sinemasının gelişimi, yapıtları, aktörler vs. hakkında üniversite hocaları, yönetmenler, oyuncular, eleştirmenler vs. tarafından seminerler verilecek.  Tarihi gelişimini gösterecek şekilde Türk sinemasının başyapıtlarının gösterimi ve bunlar hakkında üniversite hocaları, yönetmenler, oyuncular, eleştirmenler vs. ile yapılan söyleşiler gerçekleşecek. Türk Sinemasının meşhur ve önemli film mekânları, film platoları, film yapım firmaları, dizi/film çekim alanları, sinemalar ve sinema müzeleri gibi şehir gezileri ile tarihten günümüze sinema yolculuğu gerçekleşecek.

Daha fazla bilgi ve başvuru için lütfen tıklayınız

 

Tematik Yaz Okullarının başvuruları 27 Mart – 25 Nisan 2019 tarihleri arasında basvuru.yee.org.tr adresinden alınıyor.

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.