Üniversite Mezunları Önce İş, Aile “Daha Sonra” Diyor!

Stress in der Lebensmitte: Paare zwischen Hausbau, Karriere und Kind

Yüksekokul mezunu erkek ve kadınlar genellikle mesleki hayata atıldıktan bir süre sonra aile kuruyor. Bununla birlikte eşler arasında çocuk bakımı ve meslek gibi iş ayrımı söz konusu olduğunda geleneksel rol modellerin geniş ölçüde var olmaya devam ettiği görülüyor. Yüksekokul ve Bilim Araştırmaları Merkezi (DZHW) bu sonuca 2001 yılında yüksekokul mezunu olan 4 bin 700 kişiyi ankete tabi tutarak ulaşmış.
Proje sorumlusu Kolja Briedis, 2001 yılında mezun olduğunda çocuk sahibi olanların sayısının çok az olduğunu, sayının ancak bu mezunların mesleki açıdan belli bir noktaya ulaştıktan sonra artmaya başladığını söyledi. Briedis, çocuk sahibi olanların artışının özellikle mezuniyetten üç sene sonra gözlemlendiğini dile getirdi. Mezuniyetten on yıl sonra ise yüzde 60’ının çocuğu olmuş.

Bununla birlikte anne-baba olan akademisyen sayısı hala toplum ortalamasının altında. Ancak çocuk sahibi olmayan akademisyenlerin üçte biri yakın gelecekte, yüzde yedisi ise uzak gelecekte çocuk sahibi olmak istediğini söylemiş. Çocuğu olmayan kadın akademisyenlerin mezuniyetten on yıl sonraki ortalama yaşı 37 olduğu için, bu isteklerini gerçekleştirmek için fırsatları hala mevcut.

Uzmanlar aile kurmanın meslek hayatına olan etkisini de araştırmış. Buna göre bilhassa kadınlar doğum sonrası meslek hayatlarına ara veriyor. Projede görevli Gesche Brandt, babaların sadece yüzde 29′unun, annelerin ise yüzde 90′ının birinci çocuğun doğumundan sonra belli bir süre iş hayatına ara verdiğini söyledi.

Brandt, “2007 yılında yürürlüğe giren anne-baba parası yine de etkisini gösterdi. 2007 yılı öncesinde babaların yüzde 13′ü meslek hayatına ara verirken, sonrasında bu sayı yüzde 42′yi buldu“ dedi.

Uzmanlar ortalama olarak annelerin 17 ay, babaların ise sadece dört ay ara verdiğini açıkladı. İzne ayrılan akademisyenlerin çoğu kendilerine tanınan süreden memnun. Fakat her yedi kadından biri daha uzun bir süre izne sahip olmak istiyor. Annelerin yüzde onu ise daha az ya da hiç ara vermemeyi yeğliyor. Erkeklerin de dörtte biri daha uzun izne sahip olmayı istiyor.

Haber: http://zaman-online.de

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.