Ümmiye Koçak - Sen Yeter Ki Hayal Et!

Ümmiye Koçak, 1957 yılında Adana’da Çelemli Köyü’nde 10 çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak doğmuş, okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gönderilmemiş, belki de gönderilememiş, ama o durmamış, kader deyip susmamış, devamını kendi getirmiş, kendi kendini geliştirmiş.

İlkokulu bitirdikten sonra okuduğu kitaplarla kendisini geliştiren Ümmiye Koçak'ın ilk okuduğu kitap Maksim Gorki’nin “Ana” adlı kitabı olmuş. 13 yaşında iken ilk hikayesini yazmış. Evlendikten sonra Mersin’in Arslanköy’üne taşınan Koçak, köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için, 2001 yılında “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”nu kurarak bir farkındalık yaratmak istemiş, kendi de hayallerinin peşinden gitmiş.

Topluluğun sahneye ilk koyduğu oyun Remzi Özçelik’in “Taş Bademleri” adlı oyunu. Ekip daha sonra kendi hikâyelerinden oluşan bir oyun yazarak “Kadının Feryadı” adlı oyunu sahneye taşıdı.

ac71e2953fc12fce93accfaa80c0fd4f

İlerleyen zamanlarda 2006 da “Hasret Çiçekleri” adlı oyunu  Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde sahne aldı. Koçak, daha sonra tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan “Yün Bebek” filmini yazdı ve yönetti. 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde galası yapılan filme Mersin Sinema Derneği, Toroslar Belediyesi, Mersin Valiliği, Mersin Ticaret Borsası ve Akdeniz Belediyesi sponsor oldu. “Yün Bebek” filmi Ümmiye Koçak’a New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü kazandırıyor fakat ödülünü almaya Amerika'ya maddi yetersizliklerden dolayı gidemiyor. Bu ödülle beraber tüm ekibin moral bulduğunu, mutlu olduğunu söyleyen Ümmiye Koçak'a daha sonra ödülü filmin ikinci yönetmeni olan Yasin Korkmaz takdim etmiş.

Bugüne kadar 11 tiyatro oyunu, 9 Öykü yazan ve 5 dizide oynayan ve tam 10 ödül alan Koçak'ın, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile yaklaşık 500 kez sahneye çıkmış.

Bugünlerde Ronaldo'nun oynadığı reklam filmini de o çekti, oynadı.

ummiye-kocak-tan-cristiano-ronaldo-lu-turk-telekom-reklami-1489503366

Yine de benliğinden ödün vermeyerek, kendini geliştirerek geldiği yolda kendi gibi devam ediyor, değişmiyor ama yine gelişiyor.

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.