Türkiye'nin Uzay Teknolojilerindeki Yeni Hedefleri Belirlendi!

Geçtiğimiz yılın sonunda kurulan Türkiye Uzay Ajansı ile bu alandaki çalışmalarına yeni bir boyut kazandıran Türkiye, dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla uydu teknolojileri geliştirmeye odaklandı.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, enstitü olarak uydu ve uydu sistemleri başta olmak üzere uzayla ilgili teknolojiler geliştirdiklerini ifade etti. Bu alanda 20’ye yakın projenin olduğu bilgisini paylaşarak odak noktalarının Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A projesi olduğunu belirtti.

Türksat 6A’nın TÜBİTAK Uzay önderliğinde TUSAŞ, ASELSAN ve CTech ortaklığında üretildiğini söyleyen Lokman Kuzu, projenin 2014 yılında başladığını dile getirdi. Yurt dışında da bu gibi büyük projelerin geniş bir zaman çizelgesine yayıldığını belirterek, “Mütevazı bir insan kaynağıyla uyduyu yapıyoruz. Bu projede yaklaşık 350 kişi çalışıyor. Çalışmalarımız güzel gidiyor. Daha önceki haberleşme uydularından farklı olarak milli imkanlarla geliştirilen Türksat 6A'nın 2022'de yörüngeye yerleştirilmesi planlanıyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

lokman2

Türkiye’nin yerli gözlem uydusu İMECE hakkında da bilgi veren Lokman Kuzu, “İMECE uydusu bizim için bir dönüm noktası. Türkiye'de ilk defa bu çözünürlükte yapılan bir uydu projesi. Bundan önce yapılan RASAT uydusu 7,5 metre, Göktürk ise 2,5 metre çözünürlüğüne sahipti. İMECE ise 1 metre altında çözünürlüğe sahip olacak.” dedi.

Kendisi Türkiye’nin uzay teknolojileri alanındaki çalışmalarına geç başladığını söyleyerek buna rağmen Türk mühendislere güvendiklerini belirtti. Ayrıca enstitü olarak önceliklerinin Türkiye’nin ihtiyaçları olduğunu dile getirerek savunmanın yanı sıra tarım, şehir planlaması ve ormancılık gibi alanlarda kullanılabilecek yeni uydular geliştirmek istediklerini ifade etti.

Uzay teknolojilerine yıllık 100 milyon dolar civarında bir bütçe ayrıldığı bilgisini veren Lokman Kuzu, Türksat 6A projesinin bütçesinin 800 milyon lirayı aştığını, İMECE'nin ise 350 milyon lira seviyesinde olduğunu belirtti.

KAYNAK

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.